“Niech w polskich rodzinach w Wigilię i święta nie będzie alkoholu”

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, który wieczorem, 20 grudnia celebrował Mszę świętą w kościele św. Doroty w Wolanowie koło Radomia apelował: – Niech w polskich rodzinach w Wigilię i święta nie będzie alkoholu. Tego dnia w parafii zakończyły się adwentowe rekolekcje trzeźwościowe, które zgromadziły grupy samopomocowe, wspólnoty, kluby i stowarzyszenia oraz wolontariuszy telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc”.

– Niech Chrystus stanie się znakiem wolności dla wszystkich zniewolonych nałogami, znakiem pokoju i pojednania oraz rodzin cierpiących z pijaństwa. Niech ta intencja będzie obecna w naszych modlitwach przed bożonarodzeniowym żłóbkiem. Niech w polskich rodzinach w Wigilię i święta nie będzie alkoholu. On nie przyniesie prawdziwej radości i miłości. Te dary może nam dać tylko Chrystus. Tylko On może dać polskim rodzinom dar pojednania – mówił przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dalej bp Bronakowski powiedział, że „dzisiaj Kościół i ojczyzna potrzebują takich ludzi i takich kapłanów, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro wspólne, dobro drugiego człowieka, którzy z odważnym sercem stają do walki z problemami”. Dalej mówił, że „z nadzieją patrzymy w przyszłość i wiemy, że ta codzienna walka przyniesie owoce”. Dodał, że „jedno ocalone od upadku życie, jedna rodzina ocalona z nałogu, to sukces, o jaki warto walczyć”.

Przed liturgią świadectwem swojego życia podzielił się Janusz, który od 30 lat jest trzeźwiejącym alkoholikiem. – Dzisiaj jestem szczęśliwym człowiekiem. Z mojego nawrócenia ucieszyła się moja mama, która chodziła na piesze pielgrzymki do Częstochowy. A ja wcześniej zgrywałem cwaniaka. Śmiałem się z jej wiary. A ona modliła się za mnie, abym pokonał swoją chorobę. Dzisiaj ja chodzę do Częstochowy. Staram się być dobrym człowiekiem i dobrym ojcem – powiedział pan Janusz.

Od 10 lat bez alkoholu żyje Zbigniew. Pierwszy raz w życiu mówił publicznie o swoim zniewoleniu alkoholowym: – Chcę być ojcem dla moich synów. Pomaga mi w tym ważna osoba, czyli moja żona. Jestem jej wdzięczny za wsparcie. Od dekady staram się być dobrym ojcem, mężem i pracownikiem.

W adwentowe rekolekcjach trzeźwościowych, które trwały od niedzieli do wtorku, uczestniczyły grupy samopomocowe, wspólnoty, kluby i stowarzyszenia trzeźwościowe oraz wolontariusze telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc”. O szczęśliwym życiu w trzeźwości mówiły osoby uzależnione, współuzależnione, terapeuci i apostołowie trzeźwości. Na zakończenie rekolekcji, Mszy świętej przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

ekai.pl