Wigilia studentów z Afryki. Spotkali się z ministrem edukacji i nauki

Artykuł przygotowało Biuro Prasowe PKWP

Studenci z ośmiu krajów afrykańskich, korzystający z możliwości kształcenia w języku angielskim na UKSW, zasiedli przy wigilijnym stole z ministrem edukacji i nauki.

Studenci, którzy zdecydowali się na podjęcie studiów teologicznych w języku angielskim, są objęci opieką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej i Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Praca na rzecz mieszkańców

Kształcą się w Polsce, by później wrócić do swoich krajów i tam pracować na rzecz mieszkańców. Przed Bożym Narodzeniem zostali zaproszeni do wspólnego świętowania. Przy wigilijnym stole towarzyszyli im minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek oraz dyrektor sekcji polskiej PKWP i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej ks. prof. Waldemar Cisło.

„W spotkaniu udział wzięło ponad 20 osób. To studenci z ośmiu krajów Afryki; doktoranci, którzy w przyszłości będą profesorami na uczelniach katolickich w swoich krajach” – mówi ks. prof. Cisło. Wspólne świętowanie poprzedziła Msza św. Wigilijnemu spotkaniu towarzyszyła życzliwa atmosfera. Potwierdzają to słowa przebywającego w Polsce o. Polikarpa, który podziękował za możliwość studiowania oraz złożył życzenia wszystkim osobom wspierającym projekt realizowany na UKSW.

Ambasadorowie polskości

Wykładowca uczelni ks. prof. Cisło wyjaśnia, że ci, którzy korzystają ze studiów w języku angielskim stają się później „doskonałymi ambasadorami polskości”. „Dociera do nas wiele dobrych opinii z krajów afrykańskich. Coraz większa liczba biskupów stara się kierować księży na studia doktoranckie na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Ks. prof. Waldemar Cisło wskazuje na zaangażowanie ministra edukacji i nauki na rzecz realizacji projektu. Prof. Przemysław Czarnek był też ogromnym zwolennikiem powołania Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

W tym roku UKSW podjęło inicjatywę, by studia w języku angielskim promować bezpośrednio w Afryce. Okazją do tego było spotkanie AMECEA, jakie w lipcu odbyło się w Tanzanii. Uczestniczyło w nim około 150 biskupów z tego regionu.