Inicjatywy duszpasterskie Kościoła w Polsce. Kalendarium na 2023 rok

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała kalendarium niektórych z zaplanowanych wydarzeń o charakterze duszpasterskim w Kościele w Polsce:

17 stycznia już po raz 26. obchodzony będzie Dzień Judaizmu Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody, których hasłem są słowa „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14), odbędą się w Siedlcach. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalno-religijnych. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash.

Pod hasłem “Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. Nabożeństwo centralne odbędzie się 22 stycznia o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej.

22 stycznia Kościół w Polsce włączy się w obchody Niedzieli Słowa Bożego, którą Franciszek ogłosił w 2019 r., w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Zgodnie z wolą papieża, inicjatywa obchodzona w III niedzielę okresu zwykłego ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” obchodzony będzie 26 stycznia XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Od 19 do 25 lutego obchodzony będzie 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W ub. roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wskazywał, że ochrona młodego pokolenia przed zgubnymi skutkami reklamy alkoholu jest obowiązkiem instytucji państwowych i samorządowych.

24 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, obchodzony będzie Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Ustanowienie takiego dnia przez polski episkopat (jesienią 2016 r.) nastąpiło w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

5 marca przypada Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Tego dnia odbędzie się Ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.

25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia.

14 kwietnia po raz piąty obchodzone będzie Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

16 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego. Tego dnia przypada także Święto patronalne Caritas i inauguracja Tygodnia Miłosierdzia.

21 kwietnia obchodzona będzie 90. rocznica konsekracji i ingresu bp. Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojsk Polskich w latach 1933-1946.

22-23 kwietnia odbędą się w Gnieźnie ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Jak co roku wręczone zostaną krzyże misyjne.

W sobotę, 29 kwietnia, obchodzony będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne przypada w tym roku w dniach 30 kwietnia – 6 maja.

3 maja przypada Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski z udziałem Episkopatu Polski. Na Jasnej Górze biskupi odprawią uroczystą Mszę św.

21 maja we Fromborku zaplanowano uroczystości w 180. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika.

24 maja, w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, przypada Dzień modlitw za Kościół w Chinach.

W niedzielę 28 maja odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

3 czerwca odbędzie się 27. Spotkanie Młodych nad Lednicą.

23 lipca zostanie zainaugurowany 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z akcją “1 grosz za 1 kilometr”, której celem jest zakup środków transportu potrzebnych w pracy misyjnej.

31 lipca na stołecznym Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycyjnie już w sierpniu Kościół w Polsce apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o dobrowolny dar abstynencji.

Z licznym udziałem katolików z Polski, w dniach 1-6 sierpnia odbędą się 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

W dniach 17-23 września odbędzie się Tydzień Wychowania.

Od 19 do 21 września w Żdżarach k. Rawy Mazowieckiej zaplanowano ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy akademickich. Na zakończenie rekolekcji odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Duszpasterzy Akademickich.

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

W tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie 15 października.

22 października, w Światowym Dniu Misyjnym, w kościołach w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna

na tacę na Papieskie Dzieła Misyjne.

W niedzielę 12 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.

26 listopada, w Niedzielę Chrystusa Króla, odbędą się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

10 grudnia, w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

KAI