Tłumy w Bazylice św. Piotra. Wierni żegnają Benedykta XVI [WIDEO]

Od poniedziałku rano ciało Benedykta XVI jest złożone w Bazylice św. Piotra. Tysiące ludzi żegna papieża seniora, który zmarł w Rzymie w Sylwestra w wieku 95 lat.

Prezydent Republiki Sergio Mattarella i premier włoskiego rządu Giorgia Meloni oddali dziś rano hołd zmarłemu w Sylwestra papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, którego ciało od dziś do środy jest wystawione w Bazylice św. Piotra.

Ciało Benedykta XVI

Od świtu dziesiątki osób ustawiają się w kolejce przy bramach wejściowych na plac św. Piotra, by na chwilę pożegnać Josepha Ratzingera. Jego ciało ubrane w czerwoną szatę papieską, z mitrą biskupią na głowie zostało przywiezione dziś rano z klasztoru Mater Ecclesiae, gdzie mieszkał od czasu ustąpienia z papieskiego urzędu w 2013 r. Podczas prywatnej ceremonii trumnę złożono przed głównym ołtarzem, Konfesją św. Piotra. Po obu stronach Gwardia Szwajcarska trzyma wartę honorową.

Bazylika Watykańska jest otwarta dziś od 9.00 do 19.00, jutro i pojutrze od 7.00 do 19.00. W ciągu trzech dni spodziewanych jest od 30 do 35 tysięcy osób dziennie.

Przy trumnie początkowo czuwał prywatny sekretarz papieża seniora abp Georg Gänswein, konsekrowane świeckie kobiety z „Memores Domini”, które przez lata opiekowały się Benedyktem XVI, oraz jego lekarz Patrizio Polisca.

W czwartek, 5 stycznia, papież Franciszek odprawi Mszę św. żałobną na Placu św. Piotra o godz. 9.30. “Na 5 stycznia, dzień pogrzebu, przewidujemy napływ około 50-60 tysięcy osób” – powiedział prefekt Rzymu Bruno Frattasi.

KAI