Kilkanaście tysięcy uczestników Orszaku Trzech Króli w Warszawie. Podobnych na całym świecie przeszło ponad 750

Odtańczeniem poloneza przy dźwiękach kolędy „Bóg się rodzi” zakończył się w Warszawie tegoroczny XV Orszak Trzech Króli pod hasłem „Niechaj prowadzi nas Gwiazda”. Kilkanaście tysięcy uczestników, w tym wiele dzieci – uczniów warszawskich szkół – wzięło udział w kolorowym pochodzie, który po modlitwie Anioł Pański wyruszył z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego, gdzie odbył się pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną. W tym roku Orszaki Trzech Króli przechodzą ulicami 753 miast w Polsce i zagranicą. To największe uliczne jasełka na świecie.

Na Plac Piłsudskiego, gdzie w stajence czekała już Święta Rodzina dotarły trzy orszaki prowadzone przez 3 króli – króla afrykańskiego Baltazara XVI w kolorze niebieskim, azjatyckiego króla Melchiora w kolorze zielonym i europejskiego króla Kacpra – na czerwono. Król afrykański jechał na prawdziwym wielbłądzie, azjatyckiemu towarzyszyły dwa chińskie smoki. Marsz powadziła gwiazda w towarzystwie przedszkolaków, aniołów i pastuszków.

Wspólne kolędowanie

Pod przewodnictwem chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego odśpiewano kolędę przewodnią XV Orszaku Trzech Króli „O Gwiazdo Betlejemska”, po czym wystąpiła grupa pasterzy – ojców i dzieci z Teatru Biedronka, którzy odśpiewali kolędę „Z Narodzenia Pana”.

Zebrani wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Matusza o Pokłonie Mędrców (Mt 2, 9-11), po czym nastąpił pokłon Mędrców.

Król Baltazar odśpiewał Dzieciątku kolędę w języku kinyarwanda i złożył w darze mirrę. Król Melchior zaśpiewał kolędę „Cicha Noc” w języku japońskim i ofiarował Dzieciątku kadzidło. Król Kacper odśpiewał po łacinie kolędę „Adeste fideles” i złożył w darze złoto.

W orszaku uczestniczyli biskupi pomocniczy warszawscy – bp Piotr Jarecki i bp Michał Janocha, który złożył zebranym świąteczne życzenia, również w imieniu kard. Kazimierza Nycza, nieobecnego z powodu wyjazdu do Rzymu na pogrzeb Benedykta XVI. – Mędrcy nas uczą, jak znaleźć najważniejszy klucz – być wiernym jednej Gwieździe – powiedział bp Janocha. Jak podkreślił, to, co znaleźli Mędrcy, to, Kogo spotkali, było kompletnie inne, niż to, co sobie wyobrażali. Widok Matki i Dziecka był piękny, ale bardzo zwyczajny. Jest to – jak zauważył – przesłanie dla nas: o odkrywaniu Boga w codzienności.

Bp Janocha zwrócił się też w języku ukraińskim do „sióstr i braci z Ukrainy”, składając im życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Następnie dzieci mogły złożyć w stajence swoje listy do Dzieciątka Jezus. Eucharystia w intencjach zawartych w listach odprawiona zostanie 2 lutego.

Spotkanie zakończyło się odtańczeniem poloneza przy dźwiękach kolędy „Bóg się Rodzi”.

800-lecie pierwszych jasełek

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w przyszłym roku podczas Orszaku Trzech Króli świętowane będzie 800- lecie pierwszych jasełek na świecie, które zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu.

Obchody w Warszawie rozpoczęły się o godz. 11.30. Z Placu Zamkowego w drogę do Stajenki wyruszył Święty Józef i brzemienną Maryją, w towarzystwie osiołka oraz eskorty Legionu Rzymskiego. Następnie odbyło się powitanie Monarchów z Azji, Afryki i Europy, rycerzy i wojowników. Można było obejrzeć pokaz tańca azjatyckich smoków, pluszowych wielbłądów oraz aniołów.

Trzej królowie wyjaśnili, co skłoniło ich do wyruszenia w drogę. Król afrykański, w którego orszaku tradycyjnie dominował kolor niebieski zwrócił się do zebranych w języku kinyarwanda. Król azjatycki, przewodzący orszakowi w kolorze zielonym – mówił po japońsku. Król europejski, w orszaku czerwonym – mówił po łacinie i po polsku.

Modlitwie Anioł Pański na Placu Zamkowym o godz. 12 przewodniczył bp Piotr Jarecki, warszawski biskup pomocniczy. Obecny był również bp Michał Janocha. Zebrani odmówili też modlitwę za zmarłych, zwłaszcza za tych, którzy w poprzednich latach uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli oraz za papieża Benedykta XVI.

Wyjątkowo w tym roku w Warszawie odbyło się kolędowanie po polsku oraz po ukraińsku. W ramach poczęstunku dla uczestników rozdawane były wigilijne potrawy ukraińskie.

W tym roku zaplanowano 753 Orszaki Trzech Króli. Większość odbywa się w Polsce, kilkanaście zagranicą, m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii Marsz tradycyjnie ma miejsce 6 stycznia. Jego ideą jest przypomnienie momentu przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem i złożenia pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi.

KAI