The Chosen. Dlaczego akurat ten serial o Jezusie bije rekordy? [WIDEO]

Od Świąt Bożego Narodzenia szersza niż wcześniej widownia w Polsce miała okazję obejrzeć pierwszy sezon serialu The Chosen. Można go było zobaczyć na antenie TVP1. Choć serial robi furorę na całym świecie już od kilku lat i właśnie wyszedł jego trzeci sezon, to dopiero emisja w telewizji nieco bardziej wzbudziła zainteresowanie masowego odbiorcy w naszym kraju. Dlaczego więc cieszy się on taką popularnością na świecie?

3 stycznia byłem gościem na obronie pracy doktorskiej pt. „Obraz kobiet w polskich filmach fabularnych po 1989 roku. Studium teologiczno-medialne”. W czasie dyskusji został poruszony temat filmów religijnych. Jeden z profesorów zapytał przyszłą panią doktor, jak ocenia polskie produkcje religijne. Ta niestety nie miała zbyt dobrej oceny. Zapytana o przyczynę słabej kondycji kina religijnego powiedziała, że stoi za nim brak chęci, który często tłumaczony jest słabym finansowaniem. Takiej wymówki nie mogli mieć twórcy The Chosen.

Rekordowa zbiórka

O serialu zrobiło się głośno, kiedy ogłoszona zbiórka na to dzieło zaczęła szybko rosnąć. To bowiem serial zrealizowany wyłącznie ze środków pochodzących od darczyńców. Dlatego też można oglądać go za darmo na specjalnej platformie i aplikacji The Chosen. Na pierwszy sezon tego dzieła zrzuciło się ponad 15 tys. osób i instytucji, którzy wsparli produkcję kwotą ponad 10 milionów dolarów.

Już na początku projektu jeden z jego twórców deklarował, że celem jest stworzenie siedmiu sezonów serialu i dotarcie z nim do co najmniej miliarda ludzi na całym świecie. Marzeniem jest też to, żeby można było obejrzeć dzieło w każdym z języków.

Wszystko powoli zmierza ku realizacji tego celu, bo właśnie premierę mają kolejne odcinki trzeciego sezonu, a serial można obejrzeć w bardzo dużej liczbie języków (mowa oczywiście o napisach). Wśród nich jest też polski. W tym roku Polacy doczekali się także polskiego lektora. Pierwszy odcinek pierwszego sezonu został udostępniony na YouTube. Resztę można obejrzeć w kinach w całym kraju. Jednak dystrybucja tej produkcji jest oryginalna, bowiem maratonów serialu nie znajdziemy w repertuarze w kinach, tylko w na specjalnych pokazach, które organizują grupy chętnych osób. Wcześniej muszą po prostu zgłosić się do autorów i wybrać kino. Czyli od początku jest to film od ludzi dla ludzi.

Fenomen serialu The Chosen

Jednak sam sposób finansowania przez widzów oraz udostępnianie serialu po kosztach nie wystarczyłoby, żeby ten obraz stał się ogólnoświatowym fenomenem. Co więc stoi za jego popularnością? Przede wszystkim jakość. To naprawdę dobrze zrealizowane kino, co potwierdzają ludzie zajmujący się tą materią. Nawet zwykły widz, jak ja, dostrzega w tym dziele jakość. Aktorzy, plany, kostiumy. Wszystko na najwyższym poziomie.

Jednak nadal nic by z tego nie było, gdyby film był o niczym. A jest o czymś. A właściwie Kimś. Wyróżnia go przede wszystkim to, że nie jest kolejną filmową opowieścią ewangeliczną. Obraz pokazuje to, co mogło się dziać wokół wydarzeń, które wszyscy znamy z kart Pisma Świętego.

Wydarzenia ewangeliczne przedstawiane są z zupełnie innej perspektywy. Możemy dzięki temu zobaczyć nie tylko jak wyglądało życie w ówczesnym Izraelu, ale także co mogło stać za najbardziej znanymi scenami. Co stało za wiernością Marii Magdaleny? Z jakimi problemami mierzył się Piotr? Jak właściwie traktowany był Mateusz? To wszystko pozwala nam zrozumieć właśnie ten serial. Oczywiście obrazy te są fantazją fabularną, która otacza ewangeliczne wydarzenia, jednak wszystko oparte jest na tamtej codzienności.

Bliskość Jezusa i świętości

Perspektywa ta pozwala nam zrozumieć jednak coś więcej niż dylematy czy sytuację biblijnych bohaterów. Pozwala nam zobaczyć, że świętość i Bóg są obok nas w zwykłych sprawach. Święty Piotr czy Jezus często przedstawiani są jako Ci niedoścignieni, inni, ktoś spoza naszego pola rozumienia. Tymczasem serial sprowadza to wszystko na ziemię. Nie widzimy pierwszego papieża, który został namaszczony przez Jezusa, tylko rybaka, który jest porywczy i kombinuje na wszystkie możliwe sposoby. Do tego często się gubi i boryka z wieloma przeciwnościami zwykłej codzienności, które dotyczą nas, naszych sąsiadów czy bliskich. Jezus to nie tylko Bóg, który swoją skomplikowaną mową i mądrością zadziwia wszystkich, ale także normalny towarzysz drogi. To także człowiek, który pracuje, rozmawia z dziećmi, bawi się i świętuje jak inni.

Serial ten przybliża, jak mało co do tej pory, te ideały do których mamy dążyć. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć, że świętość i naśladowanie Chrystusa to nie zadania tylko dla nielicznych i bardzo odległe, ale cel każdego z nas i do osiągnięcia nie tylko w ideałach, ale także w potknięciach, grzeszności i w zwykłej codzienności.

Zobacz serial The Chosen

Jeżeli, drogi czytelniku, nie miałeś jeszcze okazji obejrzeć tego serialu, to poniżej możesz zobaczyć pierwszy odcinek. Wszystkie odcinki pierwszego sezonu dostępne są na VOD Telewizji Polskiej. Zobaczysz je klikając w ten tekst.

Natomiast wszystkie sezony możesz obejrzeć na https://watch.angelstudios.com/. Możliwe jest pobranie także aplikacji na telefon.

Życzę Ci, żebyś przybliżył sobie świętość i dzięki temu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozpoczął prawdziwą podróż za Jezusem w każdym, nawet najbardziej szarym dniu swojego życia.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji