Świąteczny koncert dla uchodźców z Ukrainy i Białorusi

Trwa mająca już ponad dwadzieścia lat tradycji trasa koncertowa „Kolędy Pospieszalskich”. UWAGA! W tym roku również specjalny koncert dla ofiar wojny. „Teraz pięknem polskiej tradycji chcemy dzielić się z uchodźcami z Ukrainy a także z Białorusi” – zapowiadają Pospieszalscy.

Kilkunastoosobową orkiestrę muzyków o tym samym nazwisku usłyszymy jeszcze 13 stycznia w Częstochowie i 15 stycznia w Białymstoku. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni występ, zatytułowany „Pokój ludziom dobrej woli”. Odbędzie się on przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Związku Polaków na Białorusi i Stowarzyszenia Wspólnota Polska, w Białymstoku i skierowany będzie do uchodźców z Ukrainy i Białorusi.

Podzielić się dobrem

„Wojna wygnała wiele rodzin z Ukrainy. Uchodźcy, zostawiając swoje domy zostali pozbawieni wszystkiego co DOM symbolizuje. Także w sąsiedniej Białorusi represje polityczne spowodowały, że do Polski napływają przedstawiciele polskich organizacji z tego kraju. Chcemy choć w minimalnym stopniu sprawić, by uchodźcy, ofiary wojny i osoby niosące im pomoc, mogli doświadczyć dobra i radości świąt Bożego Narodzenia. Tradycja kolędowania, obok wartości duchowej – Bożego Pokoju, niesie ładunek rodzinnej miłości, domowego ciepła i nadziei na spełnienie życzeń. Koncertem kolęd w wykonaniu kilkunastoosobowej rodzinnej orkiestry chcemy dzielić się tymi wartościami” – zapowiada Jan Pospieszalski. Muzycy podkreślają, że w polskiej historii doświadczyliśmy wielokrotnie, że właśnie w trudnych sytuacjach – rozbiorów, wojen okupacji, wspólnotowe kolędowanie, budziło nadzieje, cementowało wspólnotę, niosło otuchę i wytchnienie.

Pospieszalscy mają nadzieję, że uroczysty koncert w wykonaniu profesjonalnej rodzinnej orkiestry, to dla słuchaczy – uchodźców, nie tylko wyjątkowe artystyczne przeżycie, ale też możliwość oderwania się od trudu codziennej egzystencji na obczyźnie.

Koncert “Kolędy Pospieszalskich” odbędzie się 15 stycznia o godz. 19:00 w Kościele pw. Św Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Polecamy!

CZYTAJ TAKŻE: Rodzina, patriotyzm i muzyka, czyli „Pospieszalscy wierszem”