Zakaz używania smartfonów w szkołach? Jest petycja do MEiN

Centrum Życia i Rodziny stworzyło petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której apelują o zakaz używania smartfonów w szkołach. Argumentują to wynikami z raportu Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Według statystyk przytoczonych przez autorów petycji możemy dowiedzieć się, że:

  • Przeciętny nastolatek spędza w sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do 6 godzin i 10 minut.
  • Blisko co dziesiąty (11,5%) nastolatek jest aktywny w sieci ponad 8 godzin dziennie!
  • Zjawisko problematycznego używania internetu dotyczy już co trzeciego nastolatka w Polsce.

Problem w szkołach

Centrum Życia i Rodziny w swoim apelu podkreślają, że zakaz używania smartfonów w szkołach ma sens ponieważ uczniowie spędzają tam nawet 8 godzin dziennie, a problem jest bardzo realny. “Zapewne sami Państwo dostrzegają, że nadużywanie technologii to dziś ogromny problem wśród młodych ludzi. Ale szczególnie jest on widoczny właśnie w szkołach. To tam używanie telefonów – nawet w czasie lekcji – jest prawdziwą plagą. A jak się Państwo zapewne domyślacie, trudno efektywnie uczyć się, gdy nasze myśli zajęte są przeglądaniem portali społecznościowych czy… oglądaniem pornografii. To, czym zajmują się dzieci w szkole, właśnie za pośrednictwem swoich smartfonów powinno najbardziej dać nam do myślenia” – czytamy w petycji.

Ze szczegółami tej akcji mogą zapoznać się Państwo na stronie www.Szkolabezsmartfonow.pl. Także tam można podpisać petycję do szefa MEiN.