Pamiętajmy o Babciach i Dziadkach – nie tylko od święta

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Jutro natomiast przypada Dzień Dziadka. Te dni mogą skłaniać nas do refleksji na temat tego, ile zawdzięczamy najstarszym członkom naszych rodzin. Wiele przykładów dobra, którego doświadczyliśmy, doceniamy dopiero po latach.

Warto jednak pamiętać o naszych babciach i dziadkach nie tylko od święta. Często seniorzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia, a jeszcze częściej – po prostu obecności. Niegdyś rodzina wielopokoleniowa była pewnym standardem, a dzisiaj niestety staje się to coraz bardziej archaiczny model. Współczesny świat zachęca nas do ograniczenia lub całkowitego zerwania relacji międzyludzkich. Warto na przekór tym tendencjom nie poddawać się i tworzyć cywilizację miłości, ponieważ w dłuższym wymiarze to właśnie ona daje prawdziwe szczęście.

Wiele osób ma to szczęście, że w te dni może osobiście złożyć życzenia swoim babciom i dziadkom. Inni, mieszkający daleko od rodzinnych stron, czynią to przez telefon lub komunikatory internetowe. Są i tacy, którzy udają się na cmentarz, aby zapalić znicz i pomodlić się za duszę babci i dziadka. Wszystkich nas łączy pamięć o tych, których kochamy. Może to być też doskonała okazja do naprawienia relacji, które się zaniedbało lub wprost do pojednania zwaśnionych osób.

Oczywiście relacja z babcią i dziadkiem to nie tylko dawanie czegoś od siebie, ale umiejętność przyjmowania dobra. W ten sposób również możemy sprawić radość najstarszym członkom naszych rodzin. Począwszy od zwykłych, codziennych spraw jak gościnność w domu dziadków i drobne upominki, a skończywszy na mądrych, życiowych radach, o których nie dowiemy się w szkole. Starsi ludzie lubią czuć się potrzebni i docenieni. Pisał o tym m.in. św. Jan Paweł II w Orędziu na Wielki Post 2005 roku:

„Jeśli prawdą jest, że człowiek żyje dziedzictwem tych, którzy go poprzedzili, a jego przyszłość  w decydującej mierze zależy od tego w jaki sposób zostały mu przekazane wartości kultury narodu, do którego należy, to mądrość i doświadczenie osób starszych mogą być dla niego oświeceniem na drodze, ku coraz pełniejszej formie cywilizacji”.  

Dzień Babci gości w Polsce od ponad 50 lat. Nieco później wprowadzono również Dzień Dziadka. Upamiętnienie „męża babci” dotarło do nas najprawdopodobniej z Ameryki w latach 80. XX w. i sukcesywnie zyskiwało coraz większą popularność. Oba święta szybko zakorzeniły się w polskiej kulturze ze względu na obecny tu od wieków szacunek, którym otacza się seniorów i przodków.

Z tej okazji składamy wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, dużo zdrowia i wielu powodów do radości każdego dnia. A sobie życzmy, abyśmy pamiętali o najstarszych członkach naszych rodzin i przekazywali tę pamięć następnym pokoleniom.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji