Policja ostrzega przed internetowymi pedofilami. Apel do rodziców!

Jak czytamy na stronie internetowej stopprzestepczosci.pl, policja ma coraz więcej pracy przy łapaniu internetowych pedofilów. Jak w praktyce wygląda walka z przestępczością seksualną?

W pracy operacyjnej policjanci zazwyczaj są informowani o sprawcach przestępstw popełnianych w internecie dopiero wówczas, gdy doszło już do nawiązania niepokojącej relacji dziecka z obcą osobą, która ma wobec małoletniego złe zamiary. Na portalu stopprzestepczosci.pl zaprezentowano historie pochodzące z akt spraw komend wojewódzkich policji w Polsce. Możemy się z nich dowiedzieć, jak wielką rolę mają do odegrania rodzicie i opiekunowie, jeżeli chodzi o ochronę małoletnich.

Dziewczynka ofiarą dwóch pedofilii

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali kolejnego mężczyznę, który odpowie za tzw. grooming. 37-latek namówił nastoletnią dziewczynkę do przesłania mu swoich „rozbieranych zdjęć”. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Sprawa zaczęła się od zgłoszenia, jakie otrzymali policjanci z Konina. Właśnie do nich zwróciła się o pomoc matka nastoletniej dziewczyny, która znalazła w telefonie córki niepokojące treści. Wcześniej śledczy zatrzymali innego 24-letniego mężczyznę, który również nakłonił dziewczynkę do tego typu sesji zdjęciowej.

12-latka nakłaniana do współżycia

Z kolei policjanci z oświęcimskiej komendy policji zatrzymali 20-letniego mieszkańca Śląska i przedstawili mu zarzuty usiłowania nakłonienia 12-latki do obcowania płciowego. Zatrzymanie podejrzanego było efektem czujności matki małoletniej i interwencji obywatelskiej grupy osób zajmujących się wyszukiwaniem pedofilów w internecie. Policjanci wydziału kryminalnego oświęcimskiej komendy szybko zweryfikowali informacje wynikające ze zgłoszenia i zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany na przełomie października i listopada 2021 r. poprzez korespondencję prowadzoną za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego namawiał 12-letnią dziewczynkę do obcowania płciowego. Na tej podstawie przedstawili 20-latkowi zarzut usiłowania nakłonienia małoletniej poniżej lat 15 do zbliżenia. Za takie przestępstwo grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Tymczasem prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór kuratora i zakaz kontaktów oraz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Niepokojące zachowanie córki

Wielkopolscy policjanci zatrzymali 24-latka, który za pośrednictwem komunikatora internetowego namówił nastoletnią dziewczynkę do czynności o charakterze seksualnym, a następnie przesłania mu swoich zdjęć. Sprawca został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma swój początek pod koniec kwietnia ubiegłego roku, kiedy do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koninie zgłosiła się matka 13-letniej dziewczynki. Kobieta poinformowała, że w związku z niezrozumiałym i niepokojącym zachowaniem jej córki i wynikłym z tego konfliktem zajrzała do jej komputera i znalazła tam niepokojące treści. Okazało się, że za pośrednictwem komunikatora internetowego z dziewczynką kontakt nawiązał dorosły mężczyzna. Podczas prowadzonej korespondencji skutecznie namówił ją do wykonania czynności seksualnych, a następnie przesłania mu swoich zdjęć.

Apel do rodziców i internautów

Więcej tego typu spraw i interwencji opisanych zostało na wspomnianej stronie internetowej stopprzestepczosci.pl. Portal opublikował apel do rodziców, aby interesowali się tym, co ich dzieci robią w internecie. Konkretne przesłanie padło również do samych internautów.

„W sieci nie jesteś anonimowy. Każda twoja aktywność zostawia ślad. Każda dorosła osoba, która za pomocą internetu lub sieci telekomunikacyjnej nawiązuje relację o charakterze seksualnym z dzieckiem poniżej 15. roku życia, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 12 lat więzienia!” – czytamy na portalu.

Źródło: stopprzestepczosci.pl