Bliźniaczki syjamskie rozdzielone! Bardzo dobrze się czują po 11-godzinnej operacji

Siostry bliźniaczki AmieLynn Rose i JamieLynn Rae Finley urodziły się zrośnięte brzuszkami. Jednak po poniedziałkowej intensywnej 11-godzinnej operacji lekarze z Teksasu przewidują, że siostry będą prowadzić normalne, zdrowe życie.

Według Vigor Times bliźniaczki Finley przeszły pierwszą w historii operację separacji w Cook Children’s Medical Center w Fort Worth.

„Mam wielką nadzieję, że dziewczynki w przyszłości wrócą do zdrowia i będą prowadzić normalne życie” – powiedział w oświadczeniu dr José Iglesias, chirurg prowadzący. „Będą musiały przejść rekonwalescencję, ale myślę, że w końcu będą w stanie żyć normalnie, całkowicie normalnie”.

Według komunikatu prasowego szpitala, nieprawidłowość bliźniąt została wykryta na wczesnym etapie ciąży ich matki Amandy Arciniegi. Późniejsze testy wykazały, że dziewczynki są połączone brzuchami i mają wspólną wątrobę.

Lekarze przez wiele miesięcy uważnie obserwowali Amandę i jej nienarodzone córki. Bliźnięta syjamskie często umierają w łonie matki lub wkrótce po urodzeniu, jednak AmieLynn i JamieLynn przeżyły.

Dziewczynki przyszły na świat w 34 tygodniu ciąży – 3 października przez cesarskie cięcie. Przez kilka następnych miesięcy zespół lekarzy i pielęgniarek otaczał ich najlepszą opieką, podczas gdy ich rodzice, trójka starszego rodzeństwa i inni członkowie rodziny regularnie odwiedzali dziewczynki, aby pokazać, jak bardzo są kochane.

Na początku stycznia lekarze uznali, że dziewczynki czują się wystarczająco dobrze, aby przejść separację. Według raportu, w poniedziałek zespół sześciu chirurgów i 19 innych pracowników służby zdrowia pracował przez 11 godzin nad rozdzieleniem bliźniąt.

Ostatecznie operacja przebiegła pomyślnie. Lekarze wyrazili nadzieję, że pomimo iż dziewczynki będą potrzebowały jeszcze długiej rehabilitacji, fizjoterapii, logopedii i innych zajęć pewnego dnia będą mogły żyć zupełnie normalnie, w pełnym zdrowiu.