Mija 10 lat od rezygnacji Benedykta XVI

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI na godz. 11:00 zwołał konsystorz z udziałem kardynałów przebywających w Rzymie. Głównym jego tematem miały być trzy kanonizacje. Tymczasem na zakończenie papież nieoczekiwanie odczytał po łacinie treść swojej rezygnacji z urzędu następcy św. Piotra. Swoją decyzję argumentował faktem, że nie jest już w stanie pełnić swej posługi, ze względu na wiek i stan zdrowia. Dziś mija równo 10 lat od tego wydarzenia.

Włoska watykanistka z agencji prasowej ANSA Giovanna Chirri znająca łacinę miała łzy w oczach, gdy uświadomiła sobie co usłyszała z ust papieża. Jako pierwsza o godz. 11.46 wysłała pilną wiadomość i zamieściła na Twitterze informację: „B 16 si è dismesso” – Benedykt XVI ustąpił”. Podjęły ją natychmiast inne agencje i media: Reuters, CNN, Al-Arabiya. Papież zapowiedział wówczas, że jego pontyfikat skończy się wieczorem 28 lutego 2013 roku.

„Papież senior”

Ostatnim dokumentem „Normas nonnullas” podpisanym 26 lutego papież otworzył drogę do wcześniejszego otwarcia konklawe. Przy tej okazji zapowiedziano, że w przyszłości Benedykt XVI będzie „papieżem seniorem”, przysługiwać mu będzie nadal tytuł „Jego Świątobliwość” i zachowa także swoją białą sutannę. 27 lutego odbyła się ostatnia audiencja ogólna Benedykta XVI. Wobec zebranych na placu św. Piotra 150 tys. wiernych papież podziękował za „poszanowanie i zrozumienie” jego decyzji, na co zgromadzeni odpowiedzieli długotrwałymi oklaskami.

28 lutego przed południem – Benedykt XVI pożegnał się z kardynałami a przyszłemu papieżowi przyrzekł „bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo. Po południu wraz z osobistym sekretarzem abp. Georgiem Gänsweinem opuścili Pałac Apostolski. Abp Gänswein miał łzy w oczach. Do Castel Gandolfo przewiózł ich śmigłowiec prezydenta Włoch.

CZYTAJ TAKŻE: Niezwykłe wspomnienie Benedykta XVI. Dziś ukończyłby 96 lat

Śmierć Benedykta XVI

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku o godz. 9:34 w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Watykanie. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 roku. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. Papieżem i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005, pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary, był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbyła się 5 stycznia na Placu św. Piotra. Przewodniczył jej Franciszek.

Źródło: ekai.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji