Pomogła w dokonaniu aborcji. Sąd wydał wyrok

We wtorek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał wyrok w sprawie działaczki Justyny ​​Wydrzyńskiej, oskarżonej o pomoc w aborcji poprzez dostarczanie tabletek poronnych. Sąd uznał za winną i skazał na osiem miesięcy pozbawienia wolności, w tym 30 godzin nieodpłatnych prac społecznych miesięcznie.  

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie na początku grudnia 2021 roku złożyła zawiadomienie do sądu w tej sprawie. Wydrzyńska została oskarżona o pomoc w „przerwaniu ciąży” w lutym 2020 poprzez przekazanie co najmniej 10 tabletek zawierających mizoprostol (substancję wywołującą poronienie). Za przestępstwo grozi kara trzech lat więzienia. O zdarzeniu poinformował ojciec dziecka, który wcześniej nie chciał się zgodzić na aborcję za granicą. Drugi czyn z aktu oskarżenia dotyczył wprowadzenia do obrotu lub przechowywania w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu.

„Justyna W. została oskarżona o to, że w dniu 24 lutego 2020 roku w Przasnyszu, w zamiarze, aby inna osoba dokonała przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, udzieliła jej pomocy poprzez oferowanie za pomocą łączy teleinformatycznych porad oraz przekazanie za pośrednictwem operatora pocztowego produktów leczniczych o działaniu poronnym, w postaci co najmniej dziesięciu tabletek zawierających w składzie mizoprostol, czym wprowadziła do obrotu produkt leczniczy nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu” – informowała prokuratura.

Proces aborcjonistki ruszył kwietniu 2022 roku.

14 marca, we wtorek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzekł, że Wydrzyńska jest winna zarzucanego jej czynu. „Sąd skazał wyżej wymienioną na karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie” – poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Skrzeczkowska. Dodała, że od drugiego czynu „aktywistka” została uniewinniona.

Wyrok jest nieprawomocny.

Nie czuję się winna. Idziemy do sądu apelacyjnego. Cały czas pomagam osobom, które się do nas zgłaszają” – mówiła na konferencji po rozprawie dziennikarzom Justyna Wydrzyńska, zapowiadając apelację.

„Prawo zwycięża emocje. Art. 38 Konstytucji w działaniu. Prawna ochrona życia. Od chwili poczęcia. Dziękuję wszystkim, których wsparcie umożliwiło nasz skuteczny udział w tym przełomowym procesie” – skomentował mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes instytutu Ordo Iuris.

Źródła: PAP, PCH24

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji