Kino NIE-letnie: Dlaczego SB zamordowała ks. Blachnickiego?

Ksiądz Franciszek Blachnicki – jak się właśnie okazało, to kolejny kapłan-męczennik otruty przez SB. Więziony przez nazistów ateista, który miesiąc spędził w głodowej celi w Auschwitz, prawdopodobnie tej samej, w której zamęczono o. Maksymiliana Kolbe. Nawraca się w czasie wojny, w celi śmierci w areszcie w Katowicach. Potem więziony i inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. Twórca odnowy moralnej polskiej młodzieży i potężnego ruchu ewangelizacji i formacji duchowej, jakim był i ciągle jest ruch oazowy, czyli Ruch Światło-Życie. Cięgi dostaje czasem także od „swoich”, bo w latach 80-tych biskupi zastanawiają się nad zamknięciem „oaz”. Agnieszka Marianowicz-Szczygieł i Jan Pospieszalski zapraszają do oglądania najnowszego odcinka Kina NIE-letniego.

LINK DO FILMU: „Blachnicki. Życie i światło” (2021) reż. Iwo Kardel, scenariusz: Iwo Kardel, Jan Pospieszalski

150 tys. Polaków w ciągu 2 lat składa śluby trzeźwości, spada sprzedaż alkoholu – to pokłosie Krucjaty Trzeźwości w końcówce lat 50 tych, a potem od końcówki lat 70-tych XX w. – Krucjaty Wstrzemięźliwości. Lata 60-te to początek „oaz”, w których uczestniczy początkowo kilkaset osób, w 1976 – już 20 tysięcy młodzieży, w sumie w latach 1964-1989 – 2 miliony młodzieży. Tak zmieniał Polskę i Polaków. Przepowiedział upadek komunizmu („ten system, który opiera się na kłamstwie i przemocy – upadnie, to jest tylko kwestia kilku lat”. Tworzy i propaguje własną teologię wyzwolenia opartą na usynowieniu przez Boga, prawdzie i krzyżu, którą propaguje w Chrześcijańskiej Służbie Wyzwolenia Narodów. Śląsk, Krościenko, Carlsberg – ale ma bliskie kontakty z wieloma krajami. Taka działalność nie mogła podobać się komunistycznym władzom, nie tylko w Polsce. Działania sabotażowe, skutkują m.in. „psuciem drukarni”, ale wianuszek agentów (współpracownicy mówią o liczbie 60-ciu) doprowadza do śmierci, dziś, jak właśnie podał IPN wiemy, że wskutek podania toksycznej substancji. Maszyna do klejenia książek właśnie się popsuła, wszędzie rozchodził się nieznośny zapach kleju, ukartować zabójstwo było łatwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Seria Kino NIE-letnie

Kino NIE-letnie  to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym!  Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i nie cynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy  o prawdzie i ideologiach, rodzinie, miłości, chrześcijaństwie, szlachetności i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza – Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji