25 marca obchodzimy Dzień Świętości Życia

Z inicjatywy Kościoła katolickiego, w Polsce uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Świętości Życia. 25 marca to dzień odkrywania daru życia ludzkiego i następuje tuż po Narodowym Dniu Życia.

W sobotę 25 marca w Kościele katolickim przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przypomina ona o dniu, kiedy zaczął realizować się plan naszego odkupienia. Dzięki “Fiat” Maryi, która po słowach Archanioła Gabriela, zgodziła się zostać Matką Boga, Jezus Chrystus przyszedł na ziemię, by zbawić ludzkość. Zazwyczaj uroczystość ta przypada w Wielkim Poście, co nie jest przypadkiem, ale podkreśleniem, że Wcielenie Syna Bożego nie miałoby sensu, gdyby nie Jego Śmierć i Zmartwychwstanie.

Początkowo uroczystość ta była obchodzona tylko na Wschodzie. Tam jej początki datuje się na V wiek. Na Zachodzie pojawiło się ono prawie dwa wieki później. Zostało wprowadzone za pontyfikatu papieża św. Grzegorza Wielkiego. Obecnie Zwiastowanie Pańskie ma rangę uroczystości, jednak u początku swojej historii uważano je za święto Pańskie, dlatego jego ranga była znacznie wyższa. Akcentowano wówczas nie tyle samo zwiastowanie Maryi przez Archanioła Gabriela, co moment Wcielenia Syna Bożego. Z czasem święto to przybrało bardziej charakter maryjny, wskazując na Maryję, jaką tę, którą Bóg wybrał, aby wypełnił się plan zbawienia.

Wczoraj w Polsce przypadał Narodowy Dzień Życia. Przedstawiciele portalu afirmacja.info uczestniczyli na zaproszenie Biura Sejmu w dość przełomowej zdaniem uczestników debacie, której głównym inicjatorem była marszałek Sejmu – Elżbieta Witek. Wydarzenie odbyło się pod tytułem: „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. Debata została zainspirowana niedawnymi przykrymi wydarzeniami związanymi z przemocą wśród młodzieży.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konferencja “Prawo do życia czy prawo do aborcji”?

Źródło: DoRzeczy.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji