Teatr Klasyki Polskiej rozwija skrzydła!

To wspaniały prezent dla miłośników teatru w naszym kraju. W Międzynarodowy Dzień Teatru – Teatr Klasyki Polskiej zyskał finansowanie i współprowadzenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczczono to prezentacją spektaklu „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińskiego na scenie Teatru Stanisławowskiego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

„W teatrze wciąż potrzebna jest klasyka, potrzebna jest pewna proporcja miar estetycznych, formalnych i aksjologicznych. Bardzo się cieszę, że dojrzała instytucja wchodzi w tej chwili w etap stabilnej współpracy z ministerstwem” – powiedział wicepremier, minister kultury, prof. Piotr Gliński. Mówiąc o dojrzałej instytucji miał na myśli grupę twórców, którzy bez siedziby i instytucjonalnego wsparcia, wystawiali już cieszące się znakomitym przyjęciem spektakle w całej Polsce za punkt honoru stawiając sobie prezentację klasyczny dzieł polskiej literatury, w klasycznej formie. Teatr prowadziła dotychczas Fundacja Teatru Klasyki Polskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotyka się papież z ateistą…

Budżet 10 mln

„Myślę, że ta instytucja będzie miała fundamentalne znaczenie w dziedzinie utrwalania zbiorowej pamięci i tożsamości. Powołanie Teatru Klasyki Polskiej jest wyrazem uznania dla dotychczasowego dorobku Fundacji, ale jest również zobowiązaniem na przyszłość. Czekamy na kolejne znakomite inscenizacje trafiające do współczesnej wrażliwości i aktualizujące naszą piękna tradycję” – powiedziała minister Wanda Zwinogrodzka. Szef resortu kultury zaznaczył, że twórcą nazwy teatru był Paweł Królikowski. Poinformował również, że Teatr Klasyki Polskiej będzie dysponował rocznym budżetem w wysokości 10 mln zł, a pełniącym obowiązki dyrektora będzie prof. Jarosław Gajewski.

W założeniach programowych Teatru Klasyki Polskiej na ten rok znalazły się: Festiwal Fredrowski (od maja do końca roku około 60 przedstawień swoich inscenizacji dramatów Fredry), projekt Dom Mrożka z premierą sztuk „Ambasador”, „Vatzlav” oraz „Na pełnym morzu” (w sumie około 20 przedstawień inscenizacji dramatów Mrożka), przedstawienie „Beniowski. Obrazy” i wrześniowa prezentacja plenerowego widowiska „Noc listopadowa”. W planach również premiera „Epaminondasa” wg Stanisława Konarskiego i teatr telewizji prezentowany w sieci pt. „Czerwony marsz” wg Karola Huberta Roztworowskiego.

„Zemsta” na dobry początek

Powstanie nowej instytucji współprowadzonej przez ministerstwo uczczono prezentacją spektaklu „Zemsta” w reż. Michała Chorosińskiego. W Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie jakże pięknie w uszach Papkina zabrzęczało złoto! „Klejnot rycerskiego stanu” grany był przez Łukasza Lewandowskiego, który tego wieczoru, na chwilę przed wejściem na scenę, odznaczony był przez ministra Piotra Glińskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Lewandowski udowodnił swój kunszt. Publiczność zalewała się łzami śmiechu, gdy ten odgrywał miłosne sceny z Klarą (Monika Pawlicka), knuł intrygi z Podstoliną (Joanna Kwiatkowska-Zduń) i kpił z Rejenta (Dariusz Kowalski). Nawet zsuwające się spodnie aktora, po tym, jak na scenie odpadł mu guzik, nie przeszkodziły aktorowi prowadzić gry na najwyższym poziomie z pełną swobodą i absolutnie czarująco. Polskie sceny teatralne widziały już niejednego wybitnego Papkina, ale Lewandowski wypada w tej konkurencji chyba najjaśniej. Chorosiński zaprezentował nam Fredrę w czystej postaci. A scenografia i kostiumy – Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej oraz muzyka Marcina Pospieszalskiego wykonywana przez kwartet smyczkowy na żywo, uwzniośliła teatralną interpretację XIX-wiecznej komedii. W pięknej klasycznej formie najczyściej wybrzmiało wołanie „niech się dzieje wola nieba” prowadzące finalnie do zgody zwaśnionych rodów.

Gloria Artis wręczone!

Międzynarodowy Dzień Teatru był też okazją do wręczenia przez ministra zaszczytnych odznaczeń. Złotymi Medalami “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Małgorzata Kożuchowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Sławomira Łozińska, rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji prof. Jerzy Kalina, pianista, kompozytor muzyki i jazzman Włodzimierz Pawlik, aktor i reżyser, zastępca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Jan Szurmiej oraz reżyser, dramatopisarz i dyrektor Teatru “Wierszalin” w Supraślu Piotr Tomaszuk.

Srebrne Medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrali: teatrolog i historyk teatru prof. Jagoda Hernik-Spalińska, aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Jarosław Gajewski (p.o. dyrektora Teatru Klasyki Polskiej), reżyser teatralny i operowy, historyk sztuki, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie oraz dyrektor stołecznego Teatru Lalka prof. Jarosław Kilian, aktor i reżyser, dyrektor Studia Teatralnego “Słup” w Łodzi Marcel Szytenchelm, dramatopisarz, scenarzysta i producent filmowy Wojciech Tomczyk, oraz krytyk i historyk teatru, Rafał Węgrzyniak.

Brązowe Medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wicepremier wręczył: aktorce teatralnej i filmowej, członkini Polskiej Akademii Filmowej Małgorzacie Rożniatowskiej, aktorowi i dyr. Teatru im. S. Jaracza w Łodzi Michałowi Chorosińskiemu, scenografowi i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Markowi Chowańcowi, aktorowi teatralnemu, filmowemu i telewizyjnemu Arkadiuszowi Janiczkowi, wspomnianemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i telewizyjnemu Łukaszowi Lewandowskiemu, aktorowi i współtwórcy Teatru Karola Wojtyły w Warszawie Jerzemu Mazurowi, oraz aktorowi, reżyserowi i nauczycielowi pantomimy Bartłomiejowi Ostapczukowi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prof. Piotr Gliński złożył ludziom teatru życzenia: „żeby teatr polski, ogromny, był prawdziwie otwarty na widza, by – jak mówiła nasza noblistka – był czuły wobec każdego, samodzielny w myśleniu, mniej naśladował to, co modne i szukał odpowiedzi na wyzwania współczesności”.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji