Czy Polska uratuje chrześcijańskie dziedzictwo Europy?

„Chrześcijańska Polska wobec Unii Europejskiej. Co z chrześcijańskiego dziedzictwa możemy wnieść w struktury UE”. Pod takim hasłem 23 kwietnia w Warszawie odbyła się opisująca chrześcijańskie dziedzictwo Europy konferencja Collegium Intermarium. W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin – prawa, nauk społecznych, historii, filozofii czy teologii.

Prelegenci poruszali zagadnienia m.in. funkcjonowania Kościoła na gruncie prawa unijnego, ideowych korzeni Unii Europejskiej czy funkcjonowania UE w świetle nauczania Jana Pawła II. W konferencji wzięli udział m.in. Marek Jurek, Patryk Jaki czy Jerzy Kwaśniewski.

Wyjątkowe wystąpienia

Konferencję otworzył adw. dr Bartosz Lewandowski – rektor Collegium Intermarium. Następnie głos zabrał inicjator ustawy o ustanowieniu Święta Chrztu Polski – poseł Jan Klawiter. Poseł odpowiadał na pytanie, jakie znaczenie zyskało to święto po czterech latach od jego wprowadzenia. Na temat miejsca Kościoła w Unii Europejskiej mówił natomiast ks. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Polskiej Akademii Nauk. Kolejnym prelegentem był Marek Jurek. Były marszałek Sejmu odniósł się do europejskiego testamentu Jana Pawła II.

Swoje wystąpienie przedstawił również dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił prelekcję pt. „Nowa ewangelizacja Europy? Czy Polacy są w stanie znieść zanieść Chrystusa Europejczykom?”. Z kolei na temat tego, ile z chrześcijańskiej Europy zostało jeszcze na starym kontynencie, mówił europoseł dr Patryk Jaki. Natomiast prezes Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski opowiadał o ideowych korzeniach Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: „Cywilizacja chrześcijańska nie jest skamieliną”. Przypominamy ważne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Ocalić chrześcijańskie dziedzictwo

Wydarzenia takie jak to w Collegium Intermarium są niezwykle ważne dla zachowania naszej narodowej tożsamości, która jest nierozerwalnie związana z cywilizacją chrześcijańską. Nie czyni to z naszego kraju państwa wyznaniowego, jak oceniają to niektóre środowiska. Pomaga nam za to odnaleźć odpowiedź na pytanie o własne korzenie i pozostawione nam w darze chrześcijańskie dziedzictwo.

Dar chrztu został nam nie tylko dany, lecz również zadany. Zachęca nas do dzielenia się świadectwem chrześcijańskiego życia, zwłaszcza w ogarniętej laicyzacją Europie. Z kolei w wymiarze negatywnym skłania do obrony tradycyjnych wartości przed ideologiami wrogimi wierze i człowiekowi. Dlatego dobrze, że odbywają się konferencje takie jak ta w Collegium Intermarium. Święto Chrztu Polski jest bardzo młode, często nieobecne w świadomości Polaków. Tym bardziej warto do niego nawiązywać. Dobrze, że są w naszym kraju uczelnie, które sięgają do tych źródeł.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji