Samobójstwa dzieci i młodzieży. Jak nie dopuścić do tragedii?

Każda próba samobójcza młodego człowieka jest wołaniem o pomoc. Komunikacja to kluczowe narzędzie. Nie powinniśmy bać się pytać wprost o myśli samobójcze. Warto także znać wczesne sygnały ostrzegawcze, które pomogą nam nie dopuścić do tragedii.

Komunikaty wprost albo metaforyczne w przypadku myśli samobójczych dziecka są tu bardzo ważne. 80% osób, które chcą popełnić samobójstwo, komunikuje to wcześniej. Na szczęście myśli samobójcze czy same kryzysy można przezwyciężyć. Ich geneza jest złożona. Nie szukajmy winnych, ale uczmy się budować bliskość i sięgajmy po fachową pomoc.

Jak i gdzie sięgać po pomoc w kryzysie? Jak używać dostępnej nam wszystkim apteczki – czyli pierwszej pomocy emocjonalnej i reguły 4x”Z”? Zapraszam do rozmowy z certyfikowanym suicydologiem – Panią Lucyną Kicińską, która ma za sobą blisko 20 lat doświadczenia w pomocy osobom w kryzysie. Poniżej zamieszczamy również listę przydatnych stron i numery telefonów, gdzie można uzyskać pomoc.

STREFA POMOCY – LINKI:

Podcasty „Przywróceni życiu” – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl), które przywracają nadzieję

Strefa pomocy: Dlaczego tutaj jesteś? – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

Mity na temat samobójstw: Fakty i mity na temat samobójstw – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

Bezpłatne konsultacje dla rodziców – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

Poradniki dla rodziców, nauczycieli, lekarzy, dziennikarzy: Samobójstwo, próba samobójcza – strefa wiedzy – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

Bezpłatne webinary dla osób duchownych: Kościół a samobójstwo. Jak rozpoznać kryzys i jak pomagać? – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl)

800 121-212 – telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży organizacji „Dajemy Dzieciom Siłę”

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych będących w kryzysie

Myśli samobójcze dzieci i młodzieży

CZYTAJ TAKŻE: Jak bardzo destrukcyjny jest rozwód? Szokujący raport z Australii