Film Mariusza Zielke przyniósł skutek. Krzysztof S. z zarzutami dot. pedofilii

Film “Bagno” zrealizowany przez Mariusza Zielke przyniósł skutek. Prokuratura poinformowała, że skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko znanemu muzykowi Krzysztofowi S. Autor reportażu był ostatnio gościem Afirmacja TV.

Akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi S. został w piątek skierowany do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Muzyk został oskarżony o seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15. roku życia, zgodnie z art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego. Za ten czyn grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Szymon Banna wyjaśnił, że zarzut dotyczy zdarzenia z 2017 roku, które miało miejsce w Puławach podczas warsztatów jazzowych organizowanych dla dzieci i młodzieży przez stowarzyszenie, którego Krzysztof S. był wówczas prezesem. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie.

Reportaż “Bagno”

W czerwcu na platformie YouTube opublikowany został reportaż autorstwa dziennikarza Mariusza Zielke, zatytułowany “Bagno”. W filmie omawiano zarzuty wobec znanego muzyka jazzowego, Krzysztofa S. Po publikacji filmu Prokuratura Okręgowa w Warszawie w swoim oświadczeniu wyjaśniła, że tylko jeden z kilku zarzutów wobec muzyka nie uległ przedawnieniu, a postępowanie w tej sprawie jest na końcowym etapie.

W swoim oświadczeniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie podała, że zawiadomienia pokrzywdzonych o przestępstwach o charakterze seksualnym, które miały miejsce w latach 90., zostały przekazane do prokuratury pod koniec października 2018 roku.

“Podczas śledztwa ustalono, że wszystkie czyny, poza jednym, o których zeznawały pokrzywdzone osoby, były już przedawnione w momencie zgłoszenia ich do prokuratury. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego przedawnienie stanowi przeszkodę procesową uniemożliwiającą kontynuowanie postępowania. Art. 17 § 1 pkt 6 Kodeksu postępowania karnego jasno wskazuje, że postępowanie zostaje umorzone, jeśli nastąpiło przedawnienie karalności” – informował prokurator Szymon Banna.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa utrzymał w mocy decyzję prokuratora o umorzeniu śledztwa, potwierdzając przedawnienie czynów niezależnie od kwalifikacji prawnej opisywanych przez pokrzywdzone osoby zachowań.

Kolejne śledztwa

W lutym 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zgwałcenia dwóch małoletnich pokrzywdzonych, które nie miały ukończonych 15. lat. Przestępstwa miały mieć miejsce w latach 1997-1999.

Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomień dwóch kobiet, które oskarżyły pianistę o molestowanie i gwałty. Kobiety te występowały jako dzieci w programach “Tęczowy Music Box” i “Co Jest Grane”, a także w zespole “Tęcza”. Szczegółowe informacje dotyczące zawiadomienia nie zostały ujawnione przez prokuraturę.

W listopadzie ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że umorzono śledztwo w sprawie zgwałcenia przez Krzysztofa S. dwóch dziewczynek poniżej 15. roku życia w latach 1997-1999 z powodu przedawnienia tych czynów. W zakresie czynów nieprzedawnionych prowadzone jest odrębne postępowanie.

Zobacz także:

źródło: polskieradio24.pl, PAP