Powstańcze śluby, dzisiejsze statystyki i hip-hop

Inspiracją do powstania klipu Sokoła „Miłość zawsze jest” i zarazem spotu promującego tegoroczne obchody Powstania Warszawskiego było zdjęcie powstańczego ślubu. Szacuje się, że w czasie 63 dni walk w stolicy zawarto aż blisko 300 ślubów. Dla porównania sprawdziliśmy statystyki z sierpnia i września ubiegłego roku. Zobaczcie sami!

Wszystko dzięki zdjęciu Eugeniusza Lokajskiego „Broka” z sierpnia 1944 r.

Rewelacyjny teledysk

Na fotografii widzimy ślub sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż” i plutonowego podchorążego Bolesława Biegi „Pałąka”. Państwo młodzi, otoczeni powstańcami, ukryci w bramie w towarzystwie księdza przysięgają sobie miłość. W ich oczach widać nadzieję i siłę. Miłość miesza się ze strachem. Tuż obok trwają walki, do których młodzi pewnie niebawem dołączą.

Dziś reżyser klipów Tadeusz Śliwa sięga po to wzruszające zdjęcie, by odegrać powstańcze sceny i przywołać ten wzruszający, ślubny moment. Na stopklatkach animowanych w 3D, czyli w bardzo wyrafinowanej i nowoczesnej technologii, widzimy powstańczy świat i jego współczesną interpretację. Czyhającą za rogiem śmierć, Niemca celującego do młodej dziewczyny, przerażenie i kilka metrów dalej najwspanialsze chwile w życiu. Chwile składanej przed Bogiem przysięgi małżeńskiej. Sokół rapuje: „Ktoś widzi koniec, my możliwości”.

Ślub sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż” i plutonowego podchorążego Bolesława Biegi „Pałąka”
Ślub sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż” i plutonowego podchorążego Bolesława Biegi „Pałąka” na zdjęciu Eugeniusza Lokajskiego “Broka”
"Miłość zawsze jest". Teledysk promujący obchody Powstania
fot. kadr z teledysku

Ile ślubów w czasie powstania, a ile dziś

Szacuje się, że podczas 63 dni Powstania Warszawskiego zawarto nawet do 300 ślubów. Poprosiliśmy Urząd Stanu Cywilnego w Warszawie o aktualne statystyki. Porównaliśmy te same miesiące – sierpień i wrzesień 1944 r. oraz sierpień i wrzesień 2022 r.

Jak się okazuje w sierpniu 2022 r. w stolicy zawarto 231 ślubów cywilnych i 474 śluby kościelne. Miesiąc później, we wrześniu, odpowiednio 222 i 442 śluby. Łącznie, w czasach pokoju, rok temu w Warszawie zawarto 1369 ślubów cywilnych i kościelnych, czyli tylko czterokrotnie więcej niż 79 lat temu, w czasie bombardowań i masowego mordowania mieszkańców stolicy.

Happy end

– W tym roku chcemy pokazać wspólnotę emocji młodych ludzi z czasów II wojny światowej ze współczesnymi Polakami. Z wyroku historii Powstańcy Warszawscy musieli z bronią w ręku walczyć o to, żeby móc żyć, przyjaźnić się, kochać w wolnym kraju. Dziś młodzi żyją w wolnej Polsce; warto, by doceniali te wartości, o które walczyli ich rówieśnicy w 1944 roku – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas przywołanego powstańczego ślubu panna młoda miała 20 lat, a jej wybranek był o dwa lata starszy. Alicja Treutler ps. „Jarmuż” i Bolesław Biega ps. „Pałąk” przeżyli w szczęściu odpowiednio 96 i 100 lat. Byli małżeństwem przez 75 lat.

"Miłość zawsze jest". Teledysk promujący obchody Powstania
fot. kadr z teledysku
"Miłość zawsze jest". Teledysk promujący obchody Powstania
fot. kadr z teledysku

CZYTAJ TAKŻE: Pocieszycielka Wyklętych. Za nami premiera filmu “Maryja z Rakowieckiej”

OGLĄDAJ TAKŻE: