Czy Watykan odrzuci teologię moralną Jana Pawła II? A. Robaczewski o obronie “Veritatis Splendor”

Encyklika Veritatis splendor św. Jana Pawła II wymaga zmiany – twierdzi abp Victor Fernández mianowany przez papieża Franciszka nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary.

Argentyński duchowny udzielił wywiadu portalowi „The Pillar”. Kardynał-nominat był pytany m.in. o swój stosunek do wspomnianej encykliki papieża Polaka. “To wielki dokument, niezwykle solidny. Jest oczywiste, że zajmuje się szczególną kwestią – ustaleniem określonych granic. Z tej przyczyny nie jest to najlepszy tekst do zachęcania do rozwoju teologii. W istocie, na przestrzeni ostatnich dekad, ilu możemy wymienić teologów tak wielkich, jak Rahner, Ratzinger, Congar czy Von Balthasar? Nawet to, co nazywają teologią wyzwolenia, nie ma teologów na poziomie Gustavo Gutiérreza. Coś poszło źle. Były kontrole, ale nie było zbyt wiele rozwoju. Dzisiaj byłby może potrzebny tekst, który – wybierając wszystko, co wartościowe z Veritatis splendor – miałby inny styl, inny ton, jednocześnie pozwalając na rozwój teologii katolickiej, o co prosi mnie papież Franciszek” – oświadczył abp Fernández.

Czy zatem Kościół porzuci nauczanie św. Jana Pawła II wyrażone w Veritatis splendor? Między innymi na ten temat mówił Arkadiusz Robaczewski, pełnomocnik rektora Collegium Intermarium do spraw studiów i programów kształcenia, w rozmowie z Pawłem Zdziarskim na kanale Afirmacja TV.

W nagraniu jest również mowa o wydarzeniu z okazji 30-lecia ogłoszenia encykliki Veritatis splendor (rocznica publikacji przypadnie 6. sierpnia), organizowanym przez Collegium Intermarium, a także o rekrutacji prowadzonej przez uczelnię. Więcej informacji na ten drugi temat znajdą Państwo pod linkiem: www.collegiumintermarium.sorga.pl.

CZYTAJ TAKŻE: “Odegrała rolę w niemieckiej apostazji”. Weigel o zapaści teologii moralnej