Zabili go sowieci, jego dzieło przetrwało do dziś. Za nami premiera filmu o Adamie Lorecie

24 lipca w stołecznym kinie Luna odbyła się prezentacja filmu “Loret – leśnik z charakterem”. Film powstał w ramach obchodów 100-lecia powstania Lasów Państwowych i stanowić będzie jeden z ważniejszych akcentów jubileuszu.

Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych: “Fabularyzowana produkcja przypomina sylwetkę Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. Postać tego wyjątkowego, urodzonego w Jaśle, wizjonera, organizatora i menedżera leśnictwa ukazana jest w filmie w sposób wielowymiarowy. Loret, dzięki zaufaniu, którym darzyli go marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki, otrzymał historyczną misję zinwentaryzowania, uporządkowania i zorganizowania struktur Lasów Państwowych.

Stworzony przez niego schemat organizacyjny oraz wizja funkcjonowania polskich lasów w konsekwencji nadały im kształt, który sprawdza się do dziś i doceniany jest szeroko na  świecie. Loret sprzeciwiał się rabunkowej gospodarce, zlikwidował system koncesji dla zagranicznych przedsiębiorstw, a las postrzegał jako dobro narodowe, z którego należy racjonalnie korzystać. Dzięki niemu został wypracowany model zrównoważonej gospodarki leśnej”.

Adam Loret został aresztowany przez NKWD i zamordowany przez Sowietów najprawdopodobniej w 1940 roku. Jego postać w powstałym filmie zagrał Lesław Żurek, w rolę matki głównego bohatera wcieliła się Dagna Mikoś, a ojca Mateusz Mikoś. Żonę Adama Loreta zagrała Katarzyna Misiewicz. W roli prezydenta Mościckiego zobaczyć możemy Wojciecha Skibińskiego, a w roli Marszałka Piłsudskiego – Mariusza Bonaszewskiego (szczegóły dotyczące filmu dostępne są TUTAJ).

Za: Lasy Państwowe

Zobacz zwiastun:

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne naruszenie polskiej suwerenności – Unia Europejska zabiera się za nasze lasy!