ODRADZAMY! „Porady na zdrady 2” – stek bzdur i festiwal stereotypów

Wierność jest sprzeczna z prawami natury”, męskości szukać należy w „prasłowiańskiej sile”, a kobiecość najlepiej trenować na ringu bokserskim. Film „Porady na zdrady 2” w reż. Sary Bustamante-Drozdek to elementarz niosący dwie instrukcje. Jak robić najgorsze komedie i jak zawierać jeszcze gorsze związki.

Franek (Antoni Królikowski) prowadzi poradnię dla zranionych w związkach kobiet. Swój brak kompetencji nadrabia męskim ramieniem, którym pociesza rozgoryczone klientki. Jak się niebawem okaże, wszyscy bohaterowie filmu borykają się z problemami związkowymi. Mężczyźni mają „bzika, choć niestety nie na punkcie swoich ukochanych”, a kobiety traktują mężczyzn jak narzędzia do spełniania zachcianek. Na ratunek mężczyznom przychodzi Tymek (Tomasz Karolak), kolejny terapeuta prowadzący warsztaty męskości. Dopiero gdy na jego prywatnej kanapie w domu zasiada kolejny bezradny mężczyzna, Tymek postanawia zachęcić swoich pacjentów do rozmów z ich partnerkami i żonami. Coach musi przecież pozbyć się intruzów i skłonić ich do powrotów do swoich domów i kobiet. Kobiety w tym czasie szukają rozwiązań w butelkach czerwonego wina i na bokserskim ringu.

Film zbudowany jest na zdumiewająco słabym scenariuszu Katarzyny Terechowicz. Wszystkie damsko-męskie rozterki sprowadzone są do wręcz nieprawdopodobnych banałów i stereotypów. Terenowe zajęcia mające pomóc w odzyskaniu męstwa mają być „golgotą” dla ich uczestników. Panowie są jednak niczym dzieci we mgle, trzeźwione jedynie potrzebą przedłużania gatunku. Szukanie męskości w siłach natury prowadzi do ich zezwierzęcenia. Film mający uwrażliwiać na potrzeby obu stron w relacjach, tylko je uprzedmiotawia. Stereotypowe myślenie o małżeństwie każe filmowcom żartować hasłami, że „do ślubu było dobrze”. Tymczasem filmowi bohaterowie oddalają się w związkach od siebie o lata świetlne. Tak jak twórcy „Porad na zdrady 2” oddalają się od kinematografii, na którą warto zwrócić uwagę.

CZYTAJ TAKŻE: “Inwestuj w miłość” odc. 7 – Kiedy miłość za bardzo boli… Jak nie dać się skrzywdzić?

OGLĄDAJ TAKŻE: