Muzyka, harmonia, modlitwa. Rozpoczął się Mid Europe Early Music Festival

W zabytkach polskiej kultury chrześcijańskiej już wkrótce zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu artystów z sześciu krajów Europy, w tym z Ukrainy. W programie m.in. repertuar polskiego Monteverdiego, Mikołaja Zieleńskiego. Mid Europe Early Music Festival, czyli czwarte Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej rozpoczęły się 13 sierpnia, a potrwają do 10 września.

Koncerty odbywać się będą w woj. świętokrzyskim, a także na Opolszczyźnie, Warmii i Mazurach. „Trzy regiony Polski, trzy przestrzenie kultury, tradycji i historii oraz trzy odsłony piękna, modlitwy i harmonii. Festiwal ukazuje związki między kulturami muzycznymi Wschodu i Zachodu Europy. Trzon programu stanowi francuska muzyka barokowa. Festiwal to coroczna impreza muzyczna promująca dziedzictwo architektoniczne Ziemi Świętokrzyskiej związane z chrześcijańskimi korzeniami kultury europejskiej” – tak o wydarzeniu pisze jego organizator, Fundacja Opcja Benedykta.

Jak zapowiadają twórcy festiwalu, podczas 24 koncertów zaprezentują się wybitne zespoły i soliści z Danii, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Estonii, Czech i Polski. Koncerty odbywają się w romańskich i gotyckich opactwach (Jędrzejów, Wąchock), barokowym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym w Kielcach, w krużgankach na Górze Świętokrzyskiej, w średniowiecznych kościołach w Tarczku i Wiślicy, w Szydłowie, Skarżysku-Kamiennej, a także w nowoczesnych przestrzeniach w Starachowicach, takich jak zrewitalizowana Wielka Kuźnia.

Festiwal skupi się wokół twórczości urodzonego w II połowie XVI w. Mikołaja Zieleńskiego, polskiego kompozytora schyłku renesansu oraz organisty i kapelmistrza. Wszystkie znane kompozycje Zieleńskiego wydane zostały w 1611 w Wenecji i przeznaczone były na cały rok kościelny w obszernym, dwuczęściowym dziele – “Offertoria totius anni…” i “Communiones totius anni…”. Zieleński stworzył 117 utworów liturgicznych i 3 fantazje instrumentalne. Znawcy doceniają jego kompozycje za niepowtarzalny monumentalizm.

CZYTAJ TAKŻE: Tradycyjna liturgia, chorał i ludowy śpiew. Dobiega końca 10. edycja warsztatów Ars Celebrandi

OGLĄDAJ TAKŻE: