Teraz i zawsze: Kto chce zniszczyć moralne nauczanie Kościoła?

Nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez udzielił jakiś czas temu wywiadu amerykańskiemu, zajmującemu się sprawami Kościoła, portalowi „The Pillar”. Dziennikarze pytali go między innymi o jego stosunek do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 roku. Kardynał orzekł, że “Veritatis Splendor” ogranicza rozwój teologii i można by było ją przepisać, pewne rzeczy zachowując, a inne zmieniając.

Co właściwie ma na myśli kardynał Fernandez, mówiąc o potrzebie przygotowania tekstu korygującego encyklikę będącą wykładem teologicznych zasad, którymi Kościół kieruje się w swoim nauczaniu moralnym? Czy nie chodzi o powrót do moralnego relatywizmu, który robił sobie coraz więcej miejsca w Kościele przez publikacją “Veritatis Splendor” 6 sierpnia 1993, czyli prawie dokładnie 30 lat temu?

Jan Paweł II przeciwstawił w swojej encyklice tego rodzaju relatywizmowi myślenie metafizyczne, wskazując, że istnieje dobro i zło samo w sobie, a w konsekwencji – istnieją czyny, które są dobre, tak jak istnieją czyny, które są złe, niezależnie od okoliczności.

Czy grozi nam, że Kościół zdecyduje się na regres w nauczaniu moralnym na podobieństwo nowoczesnego zachodniego świata? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku cyklu “Teraz i zawsze”: Marek Jurek, Paweł Milcarek i Tomasz Rowiński. Zapraszamy.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy komisarz rewolucji czułości