„Teraz i zawsze”: Beatyfikacja Ulmów – niepokojąca kontrowersja na ostatniej prostej

Beatyfikacja rodziny Ulmów to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej duchowej historii Kościoła w Polsce. Biskupi i postulator procesu podkreślali, że będzie to precedensowy przypadek wyniesienia na ołtarze dziecka nienarodzonego. W ostatnich dniach delegat papieski poinformował wiernych i media, że najmłodsze dziecko Ulmów zostanie beatyfikowane jednak jako narodzone w momencie męczeństwa…

Dlaczego Stolica Apostolska postanowiła zainterweniować akurat w tej kwestii i to tuż przed uroczystością? Czy stoją za tym racje teologiczne, czy może kościelna polityka? Jak ostatecznie męczeństwo Ulmów zapamiętają katolicy w Polsce?

O tym w dzisiejszym odcinku cyklu „Teraz i zawsze” rozmawiają Paweł Milcarek i Tomasz Rowiński. Zapraszamy!

***

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum “Polin” i Fundacji Instytutu Studiów Strategicznych karę śmierci z rąk Niemców z powodu ukrywania Żydów bądź niesienia im innego rodzaju pomocy w trakcie II wojny światowej poniosło ok. 1200-1500 Polaków. Liczba naszych rodaków, którzy w tym czasie nieśli różnego rodzaju pomoc, sięgać mogła od 100 do nawet 360 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa książka o Ulmach już w sprzedaży. Recenzujemy jako jedni z pierwszych!

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji