Mężczyzna chciał wywieźć swoją córkę. Sparaliżował lotnisko w Hamburgu

Na hamburskim lotnisku w niedzielę po południu zakończono operację mającą na celu uwolnienie 4-letniej dziewczynki z rąk uzbrojonego ojca. Dziewczynka jest już w bezpiecznym miejscu i nie odniosła żadnych obrażeń. Jej ojciec, 35-letni mężczyzna pochodzenia tureckiego, został aresztowany.

Negocjacje z 35-latkiem, który planował wywieźć córkę do Turcji, trwały wiele godzin – informuje portal dziennika “Bild”.

Negocjacje z mężczyzną

Dopiero po upływie 18 godzin od rozpoczęcia operacji hamburskiej policji udało się przekonać Salmana E. do poddania się. Mężczyzna został aresztowany, a jego 4-letnia córka Aslihan, po uwolnieniu, trafiła pod opiekę lekarzy i w towarzystwie matki została przewieziona do szpitala dziecięcego.

“Podejrzany wraz z córką opuścił samochód” – poinformowała policja na portalu X (Twitter). Mężczyzna nie stawiał oporu podczas zatrzymania. Dziewczynka nie odniosła widocznych obrażeń. “Obecnie sprawdzamy, czy w samochodzie nie ma ładunków wybuchowych” – poinformowała rzeczniczka policji, Sandra Levgruen.

Akcja policji na lotnisku dobiegła końca. Obecnie trwają przygotowania do możliwie najszybszego wznowienia ruchu lotniczego, który został zawieszony od soboty wieczorem, oraz ponownego otwarcia dróg dojazdowych i terminali.

“Dzięki bardzo profesjonalnemu i ostrożnemu podejściu hamburskiej policji udało się zakończyć akcję bez żadnych obrażeń” – ocenił senator ds. spraw wewnętrznych Hamburga, Andy Grote (SPD), dziękując funkcjonariuszom i gratulując im skuteczności w przeprowadzeniu operacji.

Uprowadzenie córki

Zgodnie z informacjami „Bild”, aresztowany Salman E. planował wyjazd do Turcji wraz z córką. W sobotę około godziny 19:20 Salman E. podstępem dostał się do mieszkania byłej żony, uprowadzając ich córkę. Kilka minut później mężczyzna wyruszył czarnym audi w kierunku lotniska, gdzie dotarł tuż po godzinie 20. Po przedarcia się przez ogrodzenie samochodem, z którego usunął tablice rejestracyjne, ustawił go tuż obok pełnego pasażerów samolotu Turkish Airlines.

Używając córki jako zakładniczki, mężczyzna zażądał możliwości wylotu do Turcji z nią. Kilka razy oddał strzały w powietrze i wyrzucił z samochodu dwa koktajle Mołotowa – potwierdził Thomas Gerbert, rzecznik policji federalnej.

“W najwyższym stopniu istotna jest ochrona dziecka. Z naszych obecnych ustaleń wynika, że z dziewczynką wszystko jest w porządku” – poinformowała hamburska policja w niedzielę po południu.

Lotnisko zostało zamknięte w sobotę po godzinie 20:00, a około 3,2 tysiąca pasażerów zostało ewakuowanych. Nie jest jeszcze jasne, kiedy lotnisko będzie mogło wznowić swoją działalność.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl