Prosta, ufna, nieskomplikowana – taka była wiara Marianny Popiełuszko

Z okazji przypadającej na 19 listopada 10 rocznicy śmierci Marianny Popiełuszko, matki błogosławionego księdza Jerzego, na rynku pojawiło się nowe wydanie książki Mileny Kindziuk „Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”.

Publikacja uzupełniona została nie tylko o nowe fotografie, ale przede wszystkim o poruszające świadectwo wnuka Marianny, Marka Popiełuszki.

Chętnie uczestniczyła w pogrzebach”

Opowiada on o tym, że babcia była zahartowana i prawie nigdy nie chorowała, choć chodziła prawie zawsze boso i była lekko ubrana. Mężczyzna opowiada też o jej wierze, o tym, jak była ona prosta, ufna i nieskomplikowana. To była „wiara, która nie zna wątpliwości”. Wnuk Marianny pamięta też, że babcia od zawsze miała przygotowane ubranie do trumny. „Nie bała się śmierci, chętnie uczestniczyła w pogrzebach” – czytamy w uzupełnionym wydaniu książki Mileny Kindziuk.

Wielkim świadectwem wiary jest opowieść Marka Popiełuszki o tym, jak Marianna znosiła męczeńską śmierć swojego syna. Nie tylko ona, ale też jej mąż. Z opowieści wnuka wynika, że oboje dziadkowie od razu wybaczyli mordercom swojego dziecka. „Uczyli nas całe życie, jak zło dobrem zwyciężać, a potem pokazali to w praktyce” – wspomina krewny księdza Jerzego. Marianna mówiła wnukowi, że po tym, jak ks. Jerzy został ogłoszony błogosławionym, „bardzo wspierał ją z nieba”.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kulisy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Zobacz film “Operacja Baxis”!

Matki świętych

Ale książka to nie tylko biografia lub – jak pisze autorka – reporterski portret Marianny Popiełuszko. Milena Kindziuk przypomina w publikacji, jak wiele kobiet: matek świętych i błogosławionych stało się popularnymi dzięki swoim dzieciom. Jak po ich śmierci badacze i biografowie, szukając zrozumienia dla wzorowych postaw bohaterów Kościoła, kierowali swoją uwagę w stronę matek.

„W historii Kościoła tak niekiedy bywa, że wśród wielu świętych lub kandydatów na ołtarze (wierzę, że Marianna Popiełuszko zasługuje, by także znaleźć się w tym gronie) są matki znanych dzieci. Wystarczy wspomnieć żyjącą w IV wieku Świętą Monikę z Tagasty, matkę Świętego Augustyna, Świętą Zelię Martin, matkę Świętej Teresy z Lisieux, czy Sługę Bożą Emilię Wojtyłową – matkę świętego papieża Jana Pawła II” – pisze Kindziuk.

Wkrótce okrągła rocznica

Mszę świętą żałobną podczas pogrzebu Marianny Popiełuszko 19 listopada 2013 r. sprawowało wielu biskupów i kilkuset księży. Żegnał ją też – poprzez telegram kondolencyjny – sam papież Franciszek. W przyszłym roku, 19 października, minie dokładnie 40 lat od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki.

OGLĄDAJ TAKŻE: