Kino NIE-letnie: „Szwedzka teoria miłości” – cena totalnej wolności

Uwolnić kobiety od mężczyzn, dzieci od rodziców, starszych rodziców od dzieci – tak w 1972 roku projektowano wielką rewolucję w szwedzkich rodzinach. Skończyło się tak, że około połowa społeczeństwa żyje samotnie, a co czwarta osoba nawet umiera samotnie. Specjalne służby do likwidacji pamiątek po staruszkach, banki spermy jako „pomoc charytatywna” dla samotnych kobiet, dzieci nie widujące rodziców przez dekady. „Na całym Zachodzie panuje trend do autonomii, ale tu, w Szwecji, byliśmy szczególnie efektywni w przekształcaniu słów w rzeczywistość” – słyszymy w filmie „Szwedzka teoria miłości”.

Czy słowa „samotny jak Szwed” są zaproszeniem do rzekomo lepszego świata? Mamy do wyboru: rodzina jako współzależność czy zajmowanie się sobą jako najważniejszym „produktem” na świecie. Książka: ”Rodzina w przyszłości. Socjalistyczna polityka rodzinna” („Familjen i framtiden en scialistisk familjepolitik”) z 1972 roku niestety okazała się skutecznym narzędziem perswazji.

Zobacz rozmowę Agnieszki Marianowicz-Szczygieł i Jana Pospieszalskiego o filmie “Szwedzka teoria miłości”:

Film, o którym mowa: “Szwedzka teoria miłości” (“Swedish Theory of Love”), reż. Erik Gandini, 2015.

Zobacz zwiastun:

CZYTAJ TAKŻE: Przekleństwo Tindera i filmów porno. Jak “widzialna ręka rynku” wpędziła młodych w samotność?

***

Kino NIE-letnie to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym! Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie, jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i niecynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy o prawdzie i ideologiach, rodzinie, miłości, chrześcijaństwie, szlachetności i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.