Przełom w amerykańskim stanie. Okna życia stają się legalne

W Wisconsin powstaną pierwsze okna życia. W zeszłym tygodniu gubernator stanowy Tony Eyers podpisał stosowną ustawę w tej sprawie. Dzięki nowej legislacji tzw. „baby boxes” powstaną przy budynkach szpitalnych, strażach pożarnych oraz komisariatach policji. Okno życia ma dotyczyć jedynie niemowlaków, do trzeciego dnia od narodzin.

Założycielka i dyrektor generalna organizacji Safe Haven Baby Boxes, Monica Kelsey, nie ukrywała, że jest to krok naprzód w ochronie życia ludzkiego. W programie Wisconsing Morning Show wyjaśniała dlaczego ta inicjatywa jest tak potrzebna.

Zmieniająca się kultura wymagała rozwinięcia tej ustawy… zamiast ciągłego odnajdywania dzieci w kontenerach na śmieci, teraz znajdujemy dzieci bezpiecznie w „pudełkach dla dzieci” („baby boxes”=okna życia) w stanach, które te pudełka posiadają. Staramy się odwrócić sytuację, aby dzieci nie były pozostawiane na pewną śmierć – powiedziała Monica Kelsey. – W Wisconsin doszło do wielu porzuceń dzieci w zeszłym roku i staramy się temu przeciwdziałać – dodała.

Kelsey po raz pierwszy zobaczyła „okno życia” w Południowej Afryce. Od tamtego czasu starała się wprowadzić ten pomysł w Ameryce i tak powstała organizacja Safe Haven Baby Boxes.

To jest dla mnie osobista misja, aby upewnić się, że nikt nie kończy jak moja biologiczna matka i nikt nie kończy jak ja. I jeśli oznacza to, że przez resztę mojego życia będę prowadzić organizację, aby chronić te dzieci i matki przed ściganiem prawnym, to właśnie to zrobię – powiedziała aktywistka, która sama została porzucona jako niemowlę.

Baby box to bezpieczne rozwiązanie

„Baby box” jest znane w Polsce jako „okno życia”. Jest to specjalnie przygotowane i ogrzewane miejsce, do którego można włożyć niemowlę. Jest ono również wentylowane. W USA to rozwiązanie funkcjonuje przy budynkach straży pożarnej, szpitalach i komisariatach policji. Po włożeniu dziecka uruchamia się alarm, a drzwiczki od strony ulicy się zamykają.

– To bezpieczna opcja i powinniśmy to szanować – mówi o inicjatywie Monica Kelsey.

Prawo rodzica o zrzeczeniu się praw do dziecka istnieje w Wisconsin od 22 lat. Do tej pory jednak należało to zrobić przed policjantem, pracownikiem medycznym lub pracownikiem szpitala. Ostatnia ustawa aktualizuje to prawo i pozwala szpitalom, komisariatom policji i strażom pożarnym instalację okien życia. Ten krok ma zmniejszyć liczbę porzucanych dzieci na ulicy, ponieważ znane w Europie rozwiązanie zapewnia większą anonimowość.

– Pro-Life Wisconsing popiera wysiłki mające na celu zapobieżenie nielegalnemu porzucaniu niemowląt. Często kończy się to ich tragiczną śmiercią. Popieramy oferowanie sposobów legalnego i bezpiecznego przekazywania noworodków odpowiednim władzom – powiedział Matt Sande, dyrektor legislacyjny Pro-Life Wisconsin.

Według popierających inicjatywę ta ustawa umożliwiająca instalację „pudełek dla dzieci” zwiększy ochronę życia w Wisconsin. Jak powiedział Matt Sande to rozwiązanie „unika widocznej, twarzą w twarz sytuacji, która mogłaby zniechęcić zdecydowanego rodzica do zrzeczenia się swojego nowo narodzonego dziecka w sposób legalny.

źródło: liveaction.org

CZYTAJ TAKŻE: Rodzicielska „randka z dzieckiem” – najlepszy sposób na udane relacje

ZOBACZ TAKŻE: