In vitro. Czy prywatne kliniki zawyżą koszta procedury korzystając z finansowania przez podatników?

20 grudnia odbyła się konferencja nowej minister zdrowia, posłanki Platformy Obywatelskiej Ewy Leszczyny. Konferencja dotyczyła przegłosowanej przez Sejm i podpisanej przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu procedury „in vitro” z budżetu państwa. W spotkaniu wzięły również udział: Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, posłanka Agnieszka Pomaska i aktorka Małgorzata Rozenek-Majdan.

Na samym wstępie konferencji doszło do pomieszania dwóch porządków. Pani minister połączyła nadchodzące święta, które celebrują życie z niosącą śmierć niewinnym dzieciom procedurą „in vitro”.

W związku z Bożym Narodzeniem chcemy państwu przekazać tę dobrą nowinę – zaczęła konferencję minister zdrowia, posłanka PO Ewa Leszczyna.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieci z in vitro będą mogły poznać biologicznych rodziców. Nowe prawo w Wielkiej Brytanii

Na konferencji przypomniano, że rząd Donalda Tuska planuje wydać 500 mln złotych z pieniędzy podatników na finansowanie procedury „in vitro”. Jest to kwota zapisana w budżecie państwa na rok 2024.

Kto wyceni koszta?

Podczas konferencji pani minister powiedziała, że program finansowania procedury „in vitro” z pieniędzy podatników będzie gotowy na wiosnę 2024 roku. Ponadto powiedziała również, że program jest szansą dla wszystkich, którzy „chcą być matkami i ojcami i nie mogą w sposób naturalny”. Polityk nie odniosła się do tego jak dużo dzieci nienarodzonych będzie zabijanych w wyniku realizacji tego projektu Ministerstwa Zdrowia.

W trakcie konferencji padło również interesujące stwierdzenie na temat metody wyceny tej procedury. Z wypowiedzi pani minister wynika, że to nie ministerstwo będzie zajmowało się oszacowaniem kosztów.

To co stanie się za chwilę to informacja od Agencji Oceny i Taryfikacji… wyceny tej procedury. Złożyłyśmy wniosek, powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycy Rozrodu i Embriologii – mówiła minister zdrowia Ewa Leszczyna w trakcie konferencji.

Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji to instytucja do której w trakcie konferencji odnosiła się pani minister Ewa Leszczyna. Jest to państwowa jednostka, która podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.

Jakie będą ceny zabiegów na kontraktach z ministerstwem zdrowia? Będziemy przyglądać się tej sprawie i informować na bieżąco.

źródło: PAP.pl

OGLĄDAJ TAKŻE: