“Nie spotkałam mężczyzny, który kochałby jakąś kobietę jak on Matkę Bożą”. Postać ks. Peytona

Niewiele jest wspólnie podejmowanych działań, które miałyby na rodzinę wpływ głębszy niż wspólna modlitwa. Rodzinna modlitwa otwiera serca każdego członka rodziny na Najświętsze Serce Jezusa i pomaga rodzinie lepiej się zjednoczyć i chętniej służyć Kościołowi i społeczeństwu – powiedział św. Jan Paweł II. A książka ks. Patricka Peytona „Wszystko dla niej” wydawnictwa Esprit jest na to znakomitym dowodem.  

Nigdy nie spotkałam mężczyzny, który kochałby jakąś kobietę tak jak ks. Peyton Matkę Bożą – powiedziała hollywoodzka aktorka Loretta Young. „Wszystko dla niej” to książka… drogi. Drogi do duchowej przemiany człowieka, który już jako dziecko odkrył potężne wstawiennictwo Matki Bożej i siłę płynącą z codziennej, rodzinnej modlitwy różańcowej. A potem drogi, do pokazywania światu, że „rodzina, która modli się razem, trzyma się razem”. Jego gorliwa miłość do Maryi sprawiła, że zawierzył on jej całe swoje życie. To dzięki modlitwie różańcowej odmawianej przez jego rodzinę, przeżył bardzo zaawansowany, zagrażający życiu, stopień gruźlicy.

Rola różańca w rodzinie

Gdy już jako ksiądz przemawiał w Nazarecie  24 maja 1971 r. podkreślał rolę Krucjaty Różańca Rodzinnego. „Maryja jest dla mnie wielką siłą; jest moją duchowością; moim pokojem; moją modlitwą; moją czystością; moją pewnością; moją obroną i ochroną. Z Jej serca, z Jej ramion i z Jej siłą odpowiadam przed Trójcą Przenajświętszą, Panem Jezusem Chrystusem i ludźmi; Jej siła jest moją siłą – moja słabość w Niej się umacnia”. Był wielkim propagatorem różańca. Mówił że jest to potężne narzędzie, dzięki któremu łączą się pokolenia.

Przez ponad pół wieku kapłańskiej posługi kładł nacisk na rodzinną modlitwę i był jej wizjonerem.

„Różaniec ratował już świat w przeszłości i ocali go znowu, ratując rodzinę. Rodzinny różaniec to praktyczny sposób na wzmocnienie jedności rodziny, tak bardzo osłabianej przez współczesny model życia”

Przez wiernych nazywany był apostołem życia rodzinnego. Jego książka przybliża refleksje na temat drogi do jej przetrwania, nazywając rodzinę skarbem niebios, a różaniec – „stalowym ogniwem, które potrafi połączyć je razem w czasie i wieczności.”

Modlitwa w Hollywood

Ogromną siłę księdza mierzyć można choćby jego aktywnością medialną i współpracą ze światem Hollywood. Organizując Krucjatę Różańcową postanowił zachęcić do poprowadzenia modlitwy najsławniejsze osobistości. Pojechał do Hollywood, by zaprzęgnąć masowe media do wychwalania Najświętszej Maryi Panny. Przekonywał wysoko umocowanych ludzi z filmowej i reklamowej branży, że chrześcijańska cywilizacja upadnie, a jej miejsce zajmie ateistyczny materializm.

Kariera filmowa

Ogrom zaangażowania księdza sprawił, że został on producentem filmowym zapraszającym do współpracy wielkie nazwiska Hollywood, które zgadzały się grać w produkcjach o potędze modlitwy. W jego filmach wystąpili m.in. Bing Crosby i Grace Kelly. Jak wynika z autobiografii księdza, wiele amerykańskich gwiazd wręcz czekało na propozycje pracy w chrześcijańskich produkcjach. Kilka aktorek prosiło o to, by mogły zagrać w religijnych filmach Matkę Bożą. Ksiądz opisuje w książce historię rozmowy z brazylijską piosenkarką, która bardzo chciała być głosem jeden z chrześcijańskich audycji radiowych, choć miała za sobą rozbierane sesje zdjęciowe.

Wiele wskazuje na to, że śp. ks. Patrick Peyton ma szansę nie tylko na beatyfikację, ale nawet kanonizację, jako święty patron rodzinnej modlitwy. 18 grudnia 2017 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót. Propagator różańca zmarł w 1992 r. w wieku 83 lat.

Sylwia Kołodyńska

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji