Zwolennicy aborcji w Watykanie? Przy papieżu Franciszku to możliwe

W dniu 15 października 2022 Papież Franciszek powołał czternastu nowych członków zwyczajnych do Papieskiej Akademii Życia, a także sześciu nowych członków rady zarządzającej Akademii.

Jednym z nowych członków zwyczajnych została Mariana Mazzucato ekonomistka z University College London oraz Sussex University. Badaczka przez media została opisana także jako “spikerka Światowego Forum Ekonomicznego”, jest ona także członkiem Rady Doradców Ekonomicznych Szkocji.

Ateistka w Watykanie

“Mazzucato została dziś mianowana członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Życia. Lewo-skrętna ekonomistka i członek Światowego Forum Ekonomicznego, w zeszłym roku przemawiała na watykańskiej konferencji promując powszechny dochód podstawowy, zieloną politykę i podejście zero-Covid” – napisał w mediach społecznościowych Edward Pentin, rzymski korespondent “National Catholic Register”. W jednym z przypomnianych przez Pentina komentarzy w mediach społecznościowych Mazzucato wyznała wprost, że jest ateistką. Wypowiedź pochodziła z 2016 roku.

Być może ateizm badaczki mógłby być jeszcze akceptowalny nawet w kościelnej Akademii, gdyby nie to, że Mazzucato, w czasie gdy w Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy unieważniał proaborcyjne konsekwencje wyroku Roe v. Wade, wyrażała ona publicznie jednoznaczne poparcie dla „prawa do aborcji”:

  • 24 czerwca, w dniu podjęcia decyzji przez SN, przesłała tweeta Nicoli Sturgeon: „Jeden z najczarniejszych dni dla praw kobiet w moim życiu. Oczywiście natychmiastowe konsekwencje poniosą kobiety w USA – ale to ośmieli siły antyaborcyjne i antykobiece również w innych krajach. Solidarność nie wydaje się teraz wystarczająca – ale jest potrzebna”.
  • 24 czerwca opublikowała tweeta Tedros Adhanom Ghebreyesus: „Bezpieczna aborcja to opieka zdrowotna. Ratuje życie. Ograniczanie go prowadzi kobiety i dziewczęta do niebezpiecznych aborcji, co prowadzi do komplikacji, a nawet śmierci. Dowody są niepodważalne”.
  • 25 czerwca napisała na Twitterze „Znakomicie @ewarren” w reakcji na komentarze wypowiedziane przez proaborcyjną senator Elizabeth Warren.
  • 2 lipca opublikowała tweeta: „Bezpieczna aborcja to opieka zdrowotna. Ratuje życie. Na początku tego tygodnia @DrTedros WHO skrytykował decyzję Sądu Najwyższego o zniesieniu konstytucyjnego prawa do aborcji jako „porażkę” dla trwającego od dziesięcioleci trendu w kierunku bezpieczniejszego dostępu”.

Zgodnie ze zrewidowanym statutem Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonym przez papieża Franciszka w 2016 r., członkowie zwyczajni:

„są mianowani na pięcioletnią kadencję przez Ojca Świętego, po wysłuchaniu opinii Rady Zarządzającej i na podstawie ich kwalifikacji akademickich, udowodnionej uczciwości zawodowa, fachowości i wiernej służbie w obronie i promocji prawa do życia każdej osoby ludzkiej”.

Papieska Akademia Życia

Trzeba przypomnieć, że razem z reformą Papieskiej Akademii Życia usunięto związanych z niej naukowców o nieposzlakowanej opinii i jednoznacznie opowiadających się za ochroną życia ludzkiej w każdej jego fazie od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

Prezydentem Papieskiej Akademii Życia jest arcybiskup Vincenzo Paglia, znany między innymi jako mecenas skandalicznego muralu w katedrze diecezji Terni-Narni-Amelia we Włoszech, na którym znalazły się wątki homoerotyczne. W sierpniu 2022 roku o arcybiskupie znów zrobiło się głośno, gdy w wywiadzie dla telewizji RAI nazwał włoską ustawę aborcyjną, fundamentem życia społecznego, który nie powinien podlegać dyskusji.

Trafnie sprawę skomentował Paweł Milcarek, redaktor naczelny pisma “Christianitas”:

Smutne. Zdaje się, że Papieżowi umknęły proaborcyjne poglądy nominatki. Zatrzymał się przy jej stanowisku w sprawach społeczno-gospodarczych? Nominuje na zasadzie “ostatnio widziałem ciekawą książkę takiej pani”? Nie wiem. Ale to kolejna gafa, a dla przejrzystości katastrofa.

Magisterium Kościoła

Trzeba jednak zapytać także o cel, dla którego niszczony jest autorytet Papieskiej Akademii Życia. Trudno lekceważyć kolejne sygnały jakie płyną z tej instytucji. W lipcu Wydawnictwo Watykańskie opublikowało pod egidą Akademii książkę zatytułowaną “Teologiczna etyka życia”, której tezy są wyraźną próbą rozmiękczenia katolickiego nauczania w sprawie antykoncepcji podanego w encyklice “Humanae vitae”. Według autorów tomu, skoro Kościół zgadza się na naturalne metody planowania rodziny i daje małżonkom możliwość unikania poczęcia należałoby rozważyć także dopuszczenie nieaborcyjnej antykoncepcji.

Taka interpretacja HV jest sprzeczna z wymomą tego dokumentu, który intencję unikania poczęcia w sposób naturalny rezerwował dla określonych wyjątkowych sytuacji i nigdy w sposób absolutny. Wynika to zresztą z samego charakteru naturalnych metod planowania rodziny, które nigdy nie polegają na mechanicznych ubezpłodnieniu współżycia.

To co dzieje się wokół Papieskiej Akademii Życia musi budzić niepokój, ponieważ jest to jedna z najważniejszych instytucji stojących na straży integralnej etyki rodzinnej. Podważanie przez Kościół własnej etyki seksualnej i puszczanie oka do zwolenników aborcji może mieć w dłuższej perspektywie bardzo złe konsekwencje dla kondycji rodzin w wielu krajach świata, także w Polsce.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji