Wartość rodzin zastępczych. Wręczono nagrody Primus in Agendo

W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Primus in Agendo. Ich laureaci wyróżniani są za osiągnięcia w zakresie deinstytucjonalizacji i rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Do uczestników wydarzenia swój list skierował premier Mateusz Morawiecki.

“Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji, jakich można się podjąć, i nigdy tego nie ukrywałem: jedna z niezwykle mi bliskich” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości. List odczytała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Praca rodzin zastępczych

Premier podkreślił, że bohaterowie uroczystości pracują w sposób, którego nie można nie doceniać. “Wasza praca daje szanse na obdarzenie dzieci miłością i szacunkiem, budowanie w nich wiary we własne siły i po prostu lepszą przyszłość. Niesiecie też bezcenną pomoc w walce z ich często traumatycznymi doświadczeniami. Serdecznie za to wszystko dziś za to uhonorowanym dziękuję” – napisał.

Szef rządu poruszył także temat wsparcia dla rodzin. “Z pewnością mamy świadomość, że miłość do dzieci i dojrzałego rodzicielstwa nie da się zapisać ustawowo, ale wiemy także, że należy tworzyć rozwiązania wspierające tych, którzy za cel swoich działań obrali dobro dziecka i rodziny” – napisał premier.

Rządowe programy wspierające rodzinę

Marlena Maląg wskazała w swoim przemówieniu na rządowe programy, które mają za zadanie wspierać rodziny: “Rodzina 500+”, “Dobry start”, świadczenie matczyne, “Maluch plus”, rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie opieki żłobkowej. – To są programy, to są konkretne działania w materii finansowego wsparcia rodzin, ale bardzo ważne jest tworzenie dobrego klimatu wokół rodzin – powiedziała Marlena Maląg.

Minister podkreśliła także to, że ponad 80 proc. dzieci przebywa już w rodzinnej pieczy zastępczej. Dodała, że każda zmiana w tym obszarze ma przede wszystkim na uwadze dobro dzieci.

Źródło: PAP, polskieradio24.pl