Olbrzymie środki rządu na politykę społeczną. Poznaliśmy dane

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło dane dotyczące wydatków państwa na politykę społeczną. Wynika z nich, że tylko z tytułu programu 500+ do rodzin od kwietnia 2016 roku do końca 2021 roku trafiło 176,5 mld złotych.

Danymi na swoim profilu na Twitterze pochwaliła się minister Marlena Maląg: “Rząd Prawa i Sprawiedliwości realnie wspiera polskie rodziny poprzez programy m.in. 500 plus, Mama 4 Plus, Maluch Plus. Od 2015 roku wprowadzamy systemowe, powszechne programy społeczne. W tym roku wprowadzone zostały: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej” – napisała.

Dane na ten temat przedstawił też sekretarz stany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Norbert Maliszewski. Z danych wynika, że w 2015 roku w Polsce na wszelkiego rodzaju programy socjalne wydano ponad 31 miliardów złotych, co stanowiło 1,7 proc. PKB. W 2023 zaplanowane są wydatki na 116 mld zł, co stanowi 3,5 proc. PKB.

Obok flagowego programu Rodzina 500+ rząd wprowadził też takie projekty jak mama 4 Plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy Wyprawka szkolna 300+. Na sam program “Maluch+” rząd przeznaczy 1,5 mld zł rocznie, aby samorządy mogły tworzyć nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

dz/Twitter, MRPiS, pulshr.pl