Jak lepiej pielęgnować życie rodzinne – debatowali europejscy naukowcy

„Pielęgnujemy życie rodzinne” (we cherish family life)- pod takim hasłem odbyła się w dniach 21-22 października w Krakowie międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona tematyce rodzinnej. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne.  Wydarzeniu towarzyszył patronat  Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz prof. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki. Wśród prelegentów znajdowali się naukowcy z Litwy, Słowacji, Portugalii, Finlandii, Irlandii, Czech, Słowenii, Chorwacji oraz oczywiście Polski. Do uczestników konferencji swój list wystosował ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Pierwszy dzień obrad (piątek) był poświęcony przygotowaniu do życia w małżeństwie i rodzinie, dzień drugi – zagrożeniom, szansom i wyzwaniom życia rodzinnego. Tu tematyka wystąpień była bardzo różnorodna – od wyzwań ekologicznych, przez  terapię rodzinną, w tym dotyczącą traum i uzależnień, uzależnieniom od alkoholu, rodzinie w trakcie konfliktów zbrojnych, przez tematykę surogacji, jako współczesną formę niewolnictwa, komunikację małżeńską i aspekty edukacyjne życia rodzinnego oraz konteksty pandemii.

Część pierwsza konferencji była może mniej oczywista, ale dotyczyła niezwykle ważnej tematyki. Mówiono o tym, czy przygotowanie do małżeństwa i rodziny rzeczywiście ułatwia młodym osobom start. Przyglądano się też edukacji rodzinnej i religijnej w różnych krajach: Finlandii, Portugalii czy Irlandii. Porównywano sytuację i umocowania rodziny w Czechach czy na Malcie. Była także możliwość poznania polityki prorodzinnej miasta Krakowa. Przyglądano się także postrzeganiu rodziny: jej istotności, pracy w rodzinie, katechezie w rodzinie, rodzinie widzianej oczami dziecka. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak poświęcił swoje wystąpienie kwestii niezwykle istotnej: „Prawu dziecka do rodziny”.  Na konferencji pojawiły się także odniesienia polityczne  – np. Beata Kempa europarlamentarzystka, z partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podjęła temat: „Państwo a instytucja rodziny”.  

Wielu z prelegentów pochodziło ze środowisk otwarcie chrześcijańskich (np. katolickich uniwersytetów). Czy to znak, że rodzina, choć tak niezmiernie istotna, jest spychana na margines współczesnego świata?  Czy też może wynikało to ze stałego przedefiniowywania rodziny, która coraz bardziej oddala się  od swego pierwowzoru?

LINK do strony konferencji: https://upjp2.edu.pl/konferencje-i-wydarzenia/we-cherish-family-life-miedzynarodowa-konferencja-naukowa-organizowana-z-polskim-stowarzyszeniem-familiologicznym-2122-x-2022-102.html

VIDEO (I dzień konferencji 21-10-2022): https://www.youtube.com/watch?v=jVqWsW1VimY

VIDEO (II dzień konferencji 22-10-2022): https://www.youtube.com/watch?v=uAYW1OnGPPI

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł

CZYTAJ TAKŻE: Leszek Dziak: Szczęśliwe małżeństwo to także szczęśliwe dzieci

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji