“Kobieta-matka musi zadbać o bezpieczeństwo najbliższych”. W Sejmie otwarto wystawę “Ukrainka”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otworzyła w Sejmie wystawę zatytułowaną “Ukrainka”. Wystawa “Ukrainka” ukazuje ona role jakie kobiety na Ukrainie odgrywają w czasie wojny. Wydarzenie odbyło się przy okazji szczytu OBWE. W ceremonii wzięły udział także m.in. przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt i przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu do ZP OBWE Barbara Bartuś.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że należy wykorzystywać wszystkie możliwości, żeby mówić o losie ukraińskich kobiet. Celem wystawy jest także pokazanie wszystkich ról jakie pełnią obecnie kobiety na Ukrainie. – Wystawa “Ukrainka”, którą państwu zaprezentujemy, przedstawia nie tylko to smutne, tragiczne oblicze kobiety ukraińskiej, pokazuje też, iż podczas tej okrutnej wojny ona pełni tyle ważnych innych ról – zaznaczyła.

– To jest kobieta-matka, która każdego dnia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, przede wszystkim swoich dzieci. To jest ta matka, która została w Ukrainie i ta matka, która opuściła własny dom i przybyła tutaj, do nas, by szukać bezpiecznego schronienia. Ale kobieta ukraińska to także kobieta-żołnierz – mówiła Elżbieta Witek.

Bojowniczki na Ukrainie

Marszałek Sejmu powiedziała także, że kobiety na Ukrainie nie chcą być postrzegane jako ofiary, ale bojowniczki. – Jest jeszcze jedna bardzo ważna rola. Dziś kobieta ukraińska jest symbolem suwerenności państwa ukraińskiego i troski, dbałości, a także celów, jakie maja doprowadzić Ukrainę do grupy państw euroatlantyckich, do rodziny euroatlantyckiej – podkreśliła Elżbieta Witek.

– Te kobiety wołają o pomoc dla Ukrainy. Pomagajmy jej – politycznie, humanitarnie, ale przede wszystkim pomagajmy jej wojskowo – dodała.

Twitter/PAP/IAR

CZYTAJ TAKŻE: Czy wojna na Ukrainie uratuje polską demografię?