Jak zachęcić młodych do pozostania w rodzinnych miejscowościach? Pomóc ma projekt “Rodzina, Rozwój, Demografia”

Instytut Pokolenia opracował projekt “Rodzina, Rozwój, Demografia”. Ma on pomóc samorządom w tworzeniu warunków, które przyczyniłyby się do tego, żeby młodzi ludzie pozostawali w swoich rodzinnych miejscowościach.

Projekt jest odpowiedzią na zauważalny od wielu lat trend przeprowadzania się młodych ludzi z prowincji do metropolii. Instytut Pokolenia zorganizował spotkanie, w którym przedstawił swój projekt. Na temat tego trendy i pomysłów na jego zatrzymanie rozmawiali przedstawiciele samorządów z województwa lubelskiego. Uczestnicy podkreślają jednak, że problem ten dotyczy całej Polski.

Rodzinna miejscowość

Samorządowcy zwrócili uwagę jednak na pozytywne przypadki powrotów do rodzinnych miejscowości. Ich zdaniem jest to światełko w tunelu. Jako główny motywator powrotów wskazują więzi rodzinne.

“Ideą i celem niniejszego poradnika jest zainspirowanie liderów samorządowych do wykorzystania wszystkich powyższych trendów w codziennym zarządzaniu gminą. Propozycję tę opieramy na wynikach badań, które pokazują, że ludzie pragną silnych i trwałych więzi oraz relacji społecznych. Kolebką więzi jest zaś rodzina, a szczególnie rodzina wielopokoleniowa” – możemy przeczytać we wstępie projektu.

Całość można znaleźć na stronie Instytutu Pokolenia.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji