Rozpoczęły się próbne matury. Egzamin odbywa się w nowej formule

W poniedziałek w całej Polsce odbywają się próbne matury. Potrwają one do 21 grudnia. Egzaminy odbywają się w nowej formule. Wiceminister edukacji i nauki powiedział jednak, że zmiany nie są rewolucyjne.

Dariusz Piontkowski podkreślił na konferencji prasowej w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, że to już drugi próbny egzamin w tym roku. Wszystko za sprawą nowej formuły, która związana jest m.in. z tym, że po raz pierwszy maturę będą zdawać uczniowie 4-letniego liceum.

Zmiany na maturze

Wiceminister edukacji i nauki powiedział, że zmiany w tegorocznym egzaminie są delikatne. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że nowa formuła matury, nie oznacza, że egzamin maturalny całkowicie się zmienia. On jest tylko lekko modyfikowany w stosunku do tych reguł, które dotąd obowiązywały, a z punktu widzenia wszystkich maturzystów, którzy po raz pierwszy przystępują do tego egzaminu, to i tak będzie zawsze nowy egzamin maturalny, bo oni po raz pierwszy ten egzamin przecież zdają – powiedział.

Zmiany dotyczyć będą m.in. egzaminu z języka polskiej. Większy nacisk został położony na znajomość historii polskiej literatury po to żeby, jak tłumaczył wiceminister, “utrzymać kontakt międzypokoleniowy, aby ten sam kod kulturowy funkcjonował w kolejnych pokoleniach”.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji