Światło wolności dla ofiar stanu wojennego

41 lat temu, 13 grudnia 1981 roku rozpoczęła się wojna komunistów z polskim narodem. Podporządkowana Moskwie wojskowa junta na czele z Wojciechem Jaruzelskim wprowadziła stan wojenny. Do 22 lipca 1983 życie straciło około 100 osób, w tym 9 górników w kopalni „Wujek” podczas brutalnej pacyfikacji strajku.

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował z tej okazji akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, możemy wyrazić solidarność z ofiarami stanu wojennego. Internauci mogą również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Stan wojenny przyniósł Polsce jeszcze większy terror ze strony władz komunistycznych niż miało to miejsce wcześniej. Liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych pozostaje nieznana. Na celowniku komunistów znaleźli się działacze “Solidarności”. Internowano blisko 10 tysięcy osób, tysiące aresztowano i skazano na wieloletnie więzienie. Wiele osób straciło pracę, było inwigilowanych i zastraszanych.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji