Przeżyjmy to jeszcze raz! Relacja z wyjątkowego koncertu kolęd Rodziny Pospieszalskich!

30 grudnia 2022 roku, w Święto Świętej Rodziny w warszawskim kościele św. Krzyża odbył się wyjątkowy koncert kolęd Rodziny Pospieszalskich. Wydarzenie było połączone z oficjalnym ogłoszeniem startu portalu Afirmacja. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji Lidii Sankowskiej-Grabczuk i Pawła Zdziarskiego z tego wydarzenia.

Rodzinę Pospieszalskich stanowią dwa pokolenia muzyków, tworzących orkiestrę złożoną z 14 osób  o tym samym nazwisku.

Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz, nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków obecnej orkiestry nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu zrejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych.

Pospieszalscy to znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą muzykę filmową, aranżacje i orkiestracje widowisk muzycznych.

Większość opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to spektakularne zmiany sytuacji na scenie i bogate aranżacje, od brzmień klasycznych – (fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane) do monumentalnych big bandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie słychać też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Pojawiają się mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy fragmentami utworów Fryderyka Chopina, jest też chór a’capella i orkiestra dęta.

Dla Pospieszalskich wszystko to jest okazją do wirtuozerskich popisów solowych i świetnej zabawy podczas koncertu. Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji  jest rodzina. Koncert jest przykładem, że w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, można wyrazić uniwersalne treści.

W czasach kryzysu wartości, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania. Zespół koncertował już w Paryżu, Lyonie, Londynie, Berlinie, Brukseli, Hanowerze, Wiedniu, w krajach bałtyckich oraz na Ukrainie i Białorusi.

Źródło: Afirmacja TV

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji