Premier Włoch przywraca normalność. Terminy „ojciec” i „matka” ponownie w dokumentach

Giorgia Meloni spełnia obietnicę wyborczą wzmocnienia rodziny we Włoszech. W ostatnich dniach premier rządu Italii ogłosiła, że terminy „ojciec” i „matka” będą ponownie używane w dokumentach tożsamości. Wcześniej zostały one zastąpione przez słowa „ojciec 1” i „ojciec 2”.

Walka o nadanie imion rodzicom we włoskim prawie trwa od kilku lat. Terminy „ojciec 1” i „ojciec 2” zostały wprowadzone w 2015 roku przez centrolewicowy rząd Matteo Renziego. Następnie minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zniósł ten przepis i przywrócił terminy „ojciec” i „matka” w oparciu o biologiczne rodzicielstwo. Wywołało to protesty środowisk LGBT i partii lewicowych. Para osób tej samej płci odwołała się do rzymskiego sądu, który uchylił decyzję Salviniego.

W apelacji para uważała, że stała się ofiarą „dyskryminacji”, ponieważ nie mogła wskazać „ojca nr 1” i „ojca nr 2” w dokumentach tożsamości dziecka. Sąd rzymski orzekł na ich korzyść, ponieważ istniało ryzyko „zniekształcenia rzeczywistości”, ponieważ użycie istniejących form mogło identyfikować kobietę jako „ojca”, a mężczyznę jako „matkę”.

Obecny rząd przywrócił sformułowania „ojciec” i „matka”, co spotkało się z zadowoleniem Włochów przywiązanych do tradycyjnych wartości. “

– Dzięki rządom Meloni słowa „ojciec” i „matka” pozostaną w aktach stanu cywilnego dzieci. To mądra walka w obronie praw najmniejszych – powiedział Alessio Butti, rzecznik Fratelli d’Italia, który jest także zastępcą sekretarza Rady Ministrów.

Źródło: laikmetis.lt