Kino NIE-letnie: Sukces polskiego ruchu pro-life – A. Marianowicz i K. Nowak

„Chciałem rzucić się jak Rejtan” – mówił późniejszy papież do polityków, którzy walczyli o ochronę życia. „Tego szczura na stół nie wpuścimy” – asekurowali się politycy.  „Gra o życie” to wyjątkowy film dokumentalny, który pokazuje powstanie, historię i kulisy walki polskiego ruchu prolife począwszy od lat – 50 tych XX w. Dowiadujemy się, że zwycięstwo w postaci przełomowej ustawy chroniącej życie z 1993 roku było okupione olbrzymim poświęceniem tysięcy Polaków, a Polska Federacja Ruchów Ochrony Życia liczyła ponad 100 organizacji.

W filmie poznajemy sylwetki cichych bohaterów: Wanda Półtawska, prof. Włodzimierz Fijałkowski, Paweł Wosicki, ks. Stanisław Małkowski, Marek Jurek, inż. Antoni Zięba,  Alicja Grześkowiak), bp Stanisław Stefanek, Walerian Piotrowski. W aktywne  wsparcie był także zaangażowany polski episkopat – kardynał Wyszyński czy Karol Wojtyła. Zdumiewa ilość zaangażowanych środków: pogadanki, wystawy, prelekcje dla lekarzy, Instytut Teologii Rodziny, dystrybucja filmu „Niemy krzyk”, pikiety, telefony zaufania, bezpośrednie wsparcie dla matek. Przed samą batalią w Sejmie – krucjata modlitewna, gdzie każdy losował jednego z parlamentarzystów, za którego miał się modlić. Ustawa z 1993 roku była mimo to potem kilkakrotnie podważana. Metody oponentów nie zmieniły się: tak dawniej, jak i teraz stosowano cały arsenał brudnych środków: szykany, listy z pogróżkami, najgorsze wyzwiska, rozmaite  sztuczki. Dobro jednak w końcu zwyciężyło. Cały świat, tak wówczas, jak i teraz, po czarnych marszach – nadal patrzy z nadzieją na Polskę. Agnieszka Marianowicz – Szczygieł zaprasza na rozmowę o filmie dokumentalnym „Gra o życie” z jego scenarzystą i reżyserem Krzysztofem Nowakiem. 

Film „Gra o życie” (2016) – scenariusz i reżyseria Krzysztof Nowak

LINK do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/gra-o-zycie,297748

Kino NIE-letnie to przegląd wartościowych, a nawet przełomowych filmów dokumentalnych z całego świata, które nie pozostawią Cię obojętnym!  Do takich filmów trudno dotrzeć, często nawet nie wiemy, że istnieją. Ja zbierałam je przez kilka lat. Pogrążeni w mainstreamie i informacyjnym chaosie jak odtrutki łakniemy twardych faktów, piękna i nie cynicznych komentarzy. Zanim zaprosimy Cię na główne, kinowe danie, w luźnej i bezpośredniej konwencji z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawiamy  o prawdzie i ideologiach, rodzinie i miłości, chrześcijaństwie, szlachetności, ale i przestępstwach. Demitologizujemy rewolucję seksualną, odkrywamy prawdę o płci i seksualności, w chrześcijańskim duchu podajemy pomocną dłoń, szukamy pożytecznej afirmacji i akceptacji! Na szermierkę faktów i iluzji zaprasza – Agnieszka Marianowicz-Szczygieł wraz z gośćmi.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji