Kolejne zabójstwo księdza w Nigerii. Mordercy nie poprzestali na pozbawieniu życia

W niedzielę w Nigerii w dekanacie Kafin-Koro na terenie diecezji Minna zginął z ręki bandytów ks. Isaac Achi. Został zaatakowany w miejscu swojego zamieszkania. Po zabiciu kapłana, napastnicy spalili jego ciało na popiół.

W tym samym miejscu postrzelono też z broni krótkiej świeckiego asystenta duszpasterskiego parafii. Trafił on do szpitala. Kościoły w Nigerii są atakowane niemal każdego dnia przy dużej bierności rządu i organów porządku publicznego.

Zamach na kościół zielonoświątkowców

Sytuacja chrześcijan w Afryce jest ciężka. Co najmniej 17 osób zginęło, a około dwudziestu odniosło poważne ranny w dzisiejszą niedzielę, 15 stycznia, kiedy domowej roboty bomba eksplodowała w kościele zielonoświątkowców w gminie Kasindi-Lubirigha (Północne Kiwu), mieście położony w pobliżu granicy Demokratycznej Republiki Konga z Ugandą położonym 90 kilometrów na północny wschód od miasta Beni.

Władze administracyjne i bezpieczeństwa, które szybko przybyły na miejsce tragedii, przystąpiły do szybkiej ewakuacji rannych pod odpowiednią opiekę, natomiast ciała zabitych stały przewiezione do kostnicy.

Terroryzm wobec chrześcijan

Jak podaje wojsko, trwają już dochodzenia mające na celu wykrycie pochodzenia tego czysto terrorystycznego aktu. Przypisywany jest on Sojuszowi Sił Demokratycznych (ADF) – grupy rebelianckiej działającej na zachodzie Ugandy, a mającej także bazy w Demokratycznej Republice Konga w prowincji Kiwu Północne. Ugrupowanie składa się z muzułmańskich opozycjonistów, sprzeciwiających się rządom Ugandy pod wodzą Yoweri Museveni. Sojusz Sił Demokratycznych wspierany jest przez Sudan.

W dniach 31 stycznia do 3 lutego w Demokratycznej Republice Konga planowana jest pielgrzymka papieża Franciszka. Odwiedzi on jedynie stolicę kraju- Kinszasę, a następnie od 3 – 5 ltego wraz z Arcybiskupem Canterbury i Moderatorem Kościoła Szkocji uda się do stolicy Sudanu Południowego – Dżuby.

KAI