Nauczył się na pamięć 20 ksiąg biblijnych. Teraz zaraża do tego innych

Dlaczego Tom Meyer nazywany jest “The Bible Memory Man” (czyli „Zapamiętywaczem Biblii” lub „Człowiekiem pamięci biblijnej”)? Na co dzień jest zatrudniony jako profesor studiów biblijnych, archeologii biblijnej oraz zapamiętywania Biblii (tak, to oficjalny tytuł) w Shasta Bible College w Redding w Kalifornii. Jest także autorem książki „Memorization Study Bible”. Udzielał wywiadów m.in. dla FOX News, The Jerusalem Post, Daily Express, CBN. Znany jest w mediach, ponieważ nauczył się na pamięć aż 20 ksiąg biblijnych i zaraża do tego innych.

Chuck Norris  czy Josh McDowell są za!

Zapamiętywanie Biblii  to nie tylko ćwiczenie pamięci. Dr Tom Meyer traktuje dostęp na poczekaniu do Słowa Bożego jako bezpośredni sposób komunikowania się z Bogiem, bez względu na to, co każdy z nas aktualnie robi. A Bóg lubi przemawiać przez swoje Słowo. To jego ukryty, uniwersalny język. Chrześcijanie wierzą także, że Słowo Boże jest żywe, ma moc do zmiany życia, wzbudza wiarę, przemienia nasz umysł, który nasiąka na co dzień tylko tą ziemską perspektywą, a zamiast tego kieruje naszą uwagę ku niebu i dobru. Tom Meyer uzyskał więc wsparcie dla swojej działalności nie tylko od słynnego apologety, zajmującego się także chrześcijańskim wychowaniem i profilaktyką wśród młodzieży – Josha McDowella, ale także samego Chucka Norrisa!

Cały Nowy Testament z pamięci

Przy współudziale Toma Meyera w ramach obchodów Święta Namiotów w Jerozolimie w 2022 roku odbyło się publiczne recytowanie Nowego Testamentu z pamięci przez 6-ciu śmiałków. Było to nawiązanie do kilkutysięcznej tradycji znanej z biblijnej Księgi Powtórzonego Prawa, gdy co 7 lat publicznie odczytywano Torę, aby ułatwić dostosowanie i posłuszeństwo wobec Bożych nakazów:

<<10 I rozkazał im Mojżesz: «Po upływie siedmiu lat w roku darowania długów, w czasie Święta Namiotów, 11 gdy cały Izrael się zgromadzi, by oglądać oblicze Pana, Boga twego, na miejscu, które On sobie obierze, będziesz czytał to Prawo do uszu całego Izraela. 12 Zbierz cały naród: mężczyzn, kobiety i dzieci, i cudzoziemców, którzy są w twoich murach, aby słuchając uczyli się bać Pana, Boga waszego, i przestrzegać pilnie wszystkich słów tego Prawa. 13 Ich synowie, którzy Go jeszcze nie znają, będą słuchać i uczyć się bać Pana, Boga waszego, po wszystkie dni, jak długo żyć będzie w kraju, na przejęcie którego przechodzicie Jordan». (Pwt 31, 10 -13)

Czy to ma sens w czasach smartfonów?

Można sobie jednak zadać pytanie czy zapamiętywanie Słowa Bożego ma sens w czasach obecnego postępu technologicznego, komputerów, smartfonów i Internetu, gdzie w każdej sekundzie mamy dostęp do dowolnego przekładu Biblii, słowników, leksykonów, czy konkordancji biblijnych? Wyszukiwarki pomagają odszukać biblijny werset nawet po jego małym fragmencie.  Ci, którzy czytają Biblię od wielu lat, wiedzą, że po pewnym czasie „myśli się” wersetami biblijnymi. Ci, którzy oddali całe swoje życie Bogu wiedzą także, że wersety biblijne lubią się pojawiać w głowie samoistnie jako sposób komunikowania się z Bogiem. Z pewnością świadome zapamiętywanie Biblii znacząco to ułatwia. Zwłaszcza, że np. w tekstach liturgicznych, czy niedzielnych czytaniach wykorzystuje się zaledwie część np. Nowego Testamentu – który jest wszak głównym zbiorem chrześcijańskich pism. Smartfony? „To dobrze, to wspaniale, ale to zupełnie inaczej! Wiesz, nie masz dostępu do swojego telefonu 24 godziny przez siedem dni w tygodniu, a tu masz dostęp do Słowa żywego Boga przez swój umysł, czyż to nie cudowne?” – mówi podekscytowany Tom Meyer w wywiadzie dla CBN News.

Zaraża innych

Skyler Rowan jeden z byłych studentów prof. Toma Meyera potwierdza jego spostrzeżenia. „Kiedy miałem czas przeznaczony na powtórki i odtwarzanie Słowa Bożego z pamięci, to kompletnie zmienia sposób, w jaki myślisz” – mówi. ”Wkładasz ten dedykowany, skoncentrowany wysiłek, aby koncentrować swoje myśli na Piśmie Świętym”. Twierdzi także, że urywki ze Słowa Bożego są także niezawodne, kiedy trzeba dokonywać wyborów, ułatwiają podporządkowywanie się Słowu i unikanie pokusy grzechu i zła. Nawyk uczenia się Słowa Bożego na pamięć nabiera szczególnego znaczenia w czasach, gdy chrześcijanie są coraz bardziej prześladowani. Zmiany w świecie zachodnim idą w takim kierunku, że być może będzie to konieczność, nie tylko w Azji czy krajach arabskich.

Złote jabłka na srebrnej tacy

Zapamiętywanie biblijnych wersetów ułatwia także kochanie i pocieszanie innych – twierdzi „Zapamiętywacz Biblii”. Jest niezawodne: ”Także jeśli nie wiesz co powiedzieć” – dodaje. Słowo Boże to także najbardziej cenny i piękny podarunek, jaki możesz komuś podarować. „To jak złote jabłka podane na srebrnej tacy” – mówi cytując tu werset z Księgi Przysłów 25,11, który w pełnym brzmieniu wygląda następująco: „Złote jabłka na sprzętach ze srebra –
to słowo mówione w czasie właściwym”.

Jak to robić?

W wywiadzie dla CBN, Tom Meyer radzi jednak, aby zacząć od modlitwy. ”Módl się, a by Bóg ci pomógł” – zachęca z uśmiechem. Po drugie „wybierz z Pisma Świętego coś małego, gdzie będziesz widział światełko w tunelu, na przykład Księgę Jonasza lub List Tytusa z Nowego Testamentu. Jeśli będziesz w ten sposób zapamiętywał tylko jeden werset z w tygodniu  nauczysz się przez rok całej księgi. Sprawdź także, jaka metoda najbardziej sprawdza się w twoim przypadku, głośne czytanie, głośne słuchanie, czy zapisywanie, podobnie jak ja to robię lub kombinacja tych wszystkich metod” – radzi Tom. Najważniejsza rada zostaje jednak na koniec: „Zacznij to robić! A zaczniesz doświadczać korzyści”!  – radzi. Dla tych, którzy chcieliby się nauczyć, jak zapamiętywać biblijne wersety, Tom Meyer uruchomił stronę pt.: www.thebiblememoryman.com. Na YouTube znajduje się także jego kanał: The Bible Memory Man – YouTube . Powstała także specjalna aplikacja Bible Memory Pro dostępna na stronie biblememory.com, którą reklamuje. Jego pasją jest bowiem ukrywanie Bożego Słowa w sercu każdego wierzącego.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji