Tak startowała Afirmacja! Relacja z koncertu kolęd Pospieszalskich!

Choć okres Bożego Narodzenia już za nami, to zgodnie z polską tradycją śpiewamy kolędy do 2 lutego. To dobra okazja, aby przypomnieć koncert Rodziny Pospieszalskich z 30 grudnia 2022 roku, kiedy w Święto Świętej Rodziny w warszawskim kościele św. Krzyża oficjalnie zainaugurował swoją działalność portal Afirmacja.

To był tylko jeden z koncertów kolęd w wykonaniu Pospieszalskich. Muzycy kolędowali również w wielu innych miejscach, a dzisiaj odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie.

Rodzinę Pospieszalskich stanowią dwa pokolenia muzyków, tworzących orkiestrę złożoną z 14 osób o tym samym nazwisku. Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz, nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków obecnej orkiestry nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu zrejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych. Pospieszalscy to znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą muzykę filmową, aranżacje i orkiestracje widowisk muzycznych. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to spektakularne zmiany sytuacji na scenie i bogate aranżacje, od brzmień klasycznych – (fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane) do monumentalnych big bandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie słychać też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Pojawiają się mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy fragmentami utworów Fryderyka Chopina, jest też chór a’capella i orkiestra dęta. Dla Pospieszalskich wszystko to jest okazją do wirtuozerskich popisów solowych i świetnej zabawy podczas koncertu.

Źródło: Afirmacja TV