Miesiąc po śmierci Benedykta XVI wierni modlą się za papieża seniora

Minął miesiąc od śmierci Benedykta XVI. Z tej okazji abp Georg Gänswein odprawił Mszę przy jego grobie znajdującym się w grotach Bazyliki Watykańskiej.

Wieloletni osobisty sekretarz Josepha Ratzingera przypomniał w homilii, że choć wiele osób odczuwa fizyczny brak emerytowanego papieża, to jednocześnie doświadcza jego duchowej obecności. W Eucharystii sprawowanej przy grobie Benedykta XVI uczestniczyły bliskie mu osoby, które do końca się nim opiekowały. Obecne były m.in. zajmujące się domem panie z Instytutu Memores Domini, lekarze oraz pielęgniarz, a także wieloletnia sekretarka Josepha Ratzingera, s. Birgit Wansing. Po liturgii wszyscy wspólnie modlili się przy grobie zmarłego papieża, znajdującym się w tym samym miejscu, gdzie przed beatyfikacją leżał pochowany św. Jan Paweł II. Wieczorem za Benedykta XVI modlili się mieszkańcy Wiecznego Miasta. Msza dziękczynna ze jego życie została odprawiona w Bazylice św. Jana na Lateranie, katedrze biskupa Rzymu.

Świat pożegnał Benedykta XVI

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia o godz. 9:34 w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Watykanie. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 aż do swojego zaskakującego ustąpienia w 2013. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbyła się 5 stycznia na Placu św. Piotra. Przewodniczył jej Franciszek.

Źródło: vaticannews.va