“Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych” – petycja Fundacji Grupa Proelio

Członkowie Fundacji Grupa Proelio przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

“Z danych resortu zdrowia i NFZ wynika, że liczba hospicjów perinatalncyh w 2022 r. nie tylko nie wzrosła, lecz spadła: z 16 do 13. Podobnie jak liczba pacjentek: z 459 w 2021 r. do 257 w 2022 r. poinformował niedawno Dziennik Gazeta Prawna. 

– To bardzo smutne informacje, ponieważ w tym samym czasie liczba dzieci z wadami letalnymi potrzebujących opieki paliatywnej, bynajmniej się nie zmniejszyła. Naszym obowiązkiem powinno być zatroszczenie się o chore dzieci. Rozwój hospicjów perinatalnych jest też bardzo istotny po to, aby kobiety które dowiadują się w czasie ciąży o wady letalnej dziecka wiedziały, że mają alternatywę inną niż skrócenie życia dziecka poza Polską – komentuje Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Fundacja przygotowała petycję, w której prosi o odblokowanie projektu ustawy poświęconego rozwojowi hospicjów perinatalnych. Ustawa przygotowana przez Solidarną Polskę od marca 2021 r. czeka na rozpatrzenie przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.

Petycję „Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych” można podpisać TUTAJ.

Fundacja podkreśla, jak ważna jest ta ustawa. “Wysłuchaliśmy dziesiątek świadectw rodziców dzieci u których w czasie ciąży zdiagnozowano wadę letalną. Wielokrotnie powtarzało się w nich to, że lekarze nie oferowali żadnej realnej pomocy, proponując jedynie aborcję. Niektórzy zrozpaczeni rodzice nie widząc żadnej alternatywy godzili się na aborcję, błędnie wierząc że będzie ona aktem miłosierdzia.”

CZYTAJ TAKŻE: Domowe hospicja. Bonifratrzy chcą pomóc większej liczbie chorych

Grupa Proelio wskazuje na chaos systemowy i informacyjny

Przedstawiciele hospicjów w wypowiedziach dla „Dziennika Gazety Prawnej” wskazali dwa główne powody dla których hospicja się nie rozwijają: systemowy – brak zorganizowanej sieci hospicjów i odpowiedniego podziału dostępnych środków finansowych oraz informacyjny – wiele kobiet zwyczajnie nie wie o tym, że może się zgłosić po pomoc. ”W 2021 r. mieliśmy 16 pacjentek, w 2022 r. – 9. Te, które do nas trafiają, z reguły dowiadują się z portali. W gabinecie słyszały, że lepiej będzie rozwiązać problem za granicą, niż się męczyć” powiedział ojciec dr Filip Leszek Buczyński, dyrektor hospicjum Małego Księcia w Lublinie, kierujący Ogólnopolskim Forum Opieki Paliatywnej.

Projekt ustawy poświęconej hospicjom wdraża dwa zupełnie nowe rozwiązania: zobowiązuje lekarzy do informowania matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną o możliwości skorzystania z pomocy hospicjum perinatalnego i wystawienia im stosownego skierowania oraz zobowiązuje szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi oraz neonatologicznymi do powoływania koordynatorów perinatalnej opieki paliatywnej. Ponadto projekt ustawowo reguluje szereg innych kwestii, gwarantując matkom dzieci z wadami letalnymi m.in. pomoc psychologiczną, obecność bliskiej osoby, zabezpieczenie pamiątek po dziecku, odrębną salę, aby nie musiały jej dzielić z kobietami cieszącymi się z urodzenia zdrowego dziecka. Rodzinom zapewnia możliwość kontaktu z dzieckiem po narodzinach oraz jego pożegnania w przypadku śmierci, a także możliwości dalszego wsparcia psychologicznego i pochówku.

Petycja o odblokowanie ustawy o hospicjach skierowana jest do przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszuli Ruseckiej z PiS, do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i do przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia. Petycja „Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych” to pierwsza tego typu kampania podjęta przez fundację.

KAI / proelio.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji