Konsultacje lekarskie u wybranych specjalistów, strefa mobilna badań, a także wykłady i szkolenia z zakresu dietetyki, profilaktyki stomatologicznej, zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa złożą się na tzw. białą sobotę, organizowaną 18 lutego przez poznańską Caritas w budynku Szkoły Katolickiej przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.
Wydarzenie, organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego, powraca do stolicy Wielkopolski po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.
„Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności poznańska Caritas od lat organizowała białą sobotę, czyli dzień, w którym każdy chętny mógł wykonać podstawowe badania krwi czy skorzystać z porad specjalistów” – mówi KAI Adam Hubert.
Konsultacje specjalistów
Rzecznik Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że w tym roku osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z konsultacji m.in. laryngologa, neurologa, onkologa, pulmonologa czy diabetologa.
Ponadto będzie można wykonać podstawowe badania krwi czy badanie za pomocą videodermatoskopu.
Podczas wydarzenia Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” będzie udzielać porad w zakresie profilaktyki raka piersi, a Dryżyna Szpiku będzie propagować ideę dawstwa szpiku.
Badania będzie można też wykonać w osteobusie, mammobusie czy słuchobusie.
CZYTAJ TAKŻE: Podsumowanie roku wsparcia dla Ukrainy. Rekordowa pomoc Caritas Polska
“Biała sobota” Caritas. Edukacja dla zdrowia
W ramach wydarzenia odbędą się wykłady i szkolenia z profilaktyki stomatologicznej, zasad udzielania pierwszej pomocy czy z zakresu dietetyki. Przewidziane są także zajęcia z fizjoterapeutą: „Jak sobie pomóc, aby kręgosłup bolał mniej”.
Chętni będą mogli też wysłuchać wykładu o cyberbezpieczeństwie, przemocy w rodzinie, zabezpieczenia mienia oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
„Biała sobota” odbędzie się 18 lutego, w godzinach 10-13, w budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
We wcześniejszych edycjach „białej soboty” brało udział ok. 1200 osób, wykonywano ponad 2000 badań.
KAI