Podsumowanie roku wsparcia dla Ukrainy. Rekordowa pomoc Caritas Polska

Caritas Polska zebrała 150 milionów złotych na pomoc Ukrainie, co jest rekordową kwotą zbiórki rocznej, przeznaczonej na jeden, konkretny cel – podała Caritas Polska w przekazanym KAI komunikacie. Jak zaznaczono, oprócz tego uzyskano ogromne wsparcie rzeczowe oraz wsparcie kierowane do Caritas Diecezjalnych. W sumie wartość dotychczasowej pomocy, od początku wojny, Caritas dla Ukrainy i dla uchodźców w Polsce to 597 mln zł.

Caritas pomogła 2 milionom uchodźców. W szczycie kryzysu przybyszów wspierało 31 tysięcy wolontariuszy Caritas. Działają 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Ponadto Polacy przygotowali 83 tysiące “Paczek dla Ukrainy” o wartości 29 mln zł.

– Podsumowanie tego roku pomocy to dla nas przede wszystkim słowo „dziękujemy” – za gotowość do bycia z nami na granicy i na każdym dalszym etapie pomocy, za wsparcie darczyńców, otwartość i solidarność, dzięki którym nasi przyjaciele z Ukrainy nie zostali sami – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Caritas Polska rozpoczyna obecnie projekt wsparcia Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom we współpracy z UNHCR, czyli Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Projekt na kwotę 10 mln zł przewiduje m.in. utworzenie zespołów mobilnych, które będą udzielały wsparcia cudzoziemcom poza siedzibami centrów.

Wszechstronna pomoc w Polsce i na Ukrainie

Od 24 lutego 2022 roku Caritas Polska i Caritas diecezjalne przekazały uchodźcom w Polsce 3,9 mln paczek żywnościowych. 254 tys. osób skorzystało z pomocy administracyjno-prawnej, a 64 tys. osób z pomocy psychologicznej. W 32 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które otworzyły Caritas diecezjalne w całym kraju, wsparcie w znalezieniu pracy, mieszkania czy kontaktach z urzędami otrzymało 180 tys. osób. 6,5 tys. uchodźców uczy się języka polskiego dzięki wsparciu Caritas. Łącznie przez ostatni rok przekazaliśmy w Polsce pomoc rzeczową i finansową o wartości 337 mln zł.

Na Ukrainę trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł. Nieustannie wysyłamy przez granicę dostawy artykułów spożywczych, środków higienicznych, leków, zaopatrzenia medycznego, generatorów prądu. Uruchomiliśmy program Paczka Dla Ukrainy, w ramach którego Polacy przygotowali już 83 tysiące pakietów zawierających żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. makaron, herbata, konserwy) oraz artykuły higieniczno-kosmetyczne (np. mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe). Każda z paczek ma wartość ok. 300-400 zł, co oznacza, że w ramach tylko tej akcji udało się przekazać pomoc o wartości blisko 29 mln złotych.

Siła wolontariuszy

W okresie kryzysu na granicy wydaliśmy potrzebującym ponad 2 mln posiłków, a przez cały rok wojny – 26,5 mln. Uchodźców wspierało 31 tysięcy wolontariuszy Caritas, w tym około 1300 bezpośrednio na granicy, w otwartych przez całą dobę Namiotach Nadziei m.in. w Krościenku, Korczowie, Zosinie czy na dworcu PKP w Przemyślu.

– Nadal przyjmujemy w naszym centrum ok. 80-100 osób dziennie. Wśród nich blisko 1/3 to osoby, które nigdy wcześniej u nas nie były, niedawno przyjechały do Polski. Często mówią, że były w kryzysowej sytuacji, bez ogrzewania, wody, światła, nie mogły wytrzymać fizycznie i psychicznie, dlatego musiały przyjechać – podkreśla Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Czytaj także:

Pracownicy i wolontariusze Caritas szczególną uwagę poświęcają seniorom i dzieciom, organizując dla nich m.in. zajęcia integracyjne. Pomoc otrzymało 405 tys. osób starszych. 4 tys. dzieci wyjechało na wypoczynek w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, a przed rozpoczęciem roku szkolnego przekazaliśmy najmłodszym 4 tysiące plecaków z przyborami szkolnymi.

Nowe projekty

Rok po rozpoczęciu wojny Caritas nie zapomina o potrzebujących Ukraińcach, w obliczu ataków rakietowych i wyłączeń prądu w okresie zimy. Wraz z partnerami Caritas-SPES w największych miastach Ukrainy, takich jak Kijów, Charków, Odessa czy Zaporoże, uruchomiono 16 Punktów Ciepła i Nadziei. W tych miejscach Ukraińcy mogą podgrzać posiłek, napić się gorącej herbaty, przeczekać alarm w cieple, naładować akumulatory telefonów.

W październiku Caritas Polska rozszerzyła na Ukrainę program Rodzina Rodzinie. Do 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej do października 2023 roku będzie trafiać bezpośrednie wsparcie gotówkowe na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakup opału i żywności. Wartość początkowa przedsięwzięcia to 1 mln euro. Planuje się powiększenie skali programu tak, by w 2023 roku wspomóc w ten sposób co najmniej 1120 rodzin za naszą wschodnią granicą.

Ponadto Caritas Polska rozpoczyna projekt wsparcia Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom we współpracy z UNHCR, czyli Biurem Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

Projekt realizowany będzie od lutego do grudnia 2023 na kwotę ponad 10 mln zł, we współpracy Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Katowickiej, Lubelskiej, Przemyskiej i Szczecińsko-Kamieńskiej. Celem programu jest poszerzenie działań w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom o nowe komponenty: udzielanie pomocy prawnej cudzoziemcom w bardziej skomplikowanych sytuacjach, utworzenie zespołów mobilnych, które będą udzielały wsparcia cudzoziemcom poza siedzibą centrum. Chodzi też o zapewnienie pomocy psychologicznej dla pracowników centrów, oraz stworzenie bazy danych mieszkań, w których mogliby zamieszkać uchodźcy z Ukrainy

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy:

• dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina oraz caritas.pl/rodzina

• wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

(z dopiskiem UKRAINA)

• wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)

Więcej informacji:

• Paczka dla Ukrainy https:// caritas.pl/projekty/paczkadlaukrainy/

• Punkty Ciepła i Nadziei https:// caritas.pl/blog/2023/01/24/ratunek-przed-blackoutem-caritas-otwiera-punkty-nadziei-na-ukrainie/

• Rok Pomocy – modlitwa ekumeniczna o pokój w Ukrainie https:// caritas.pl/rokpomocy/

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce obejmuje Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Zobacz także: Czy istnieje WOJNA SPRAWIEDLIWA? Tomasz Rowiński, Marek Jurek i Paweł Milcarek

KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji